cikuty
cikuty
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szavazz!!!
Szavazz!!!
Szerinted meik állat a legnépszerübb???

kutya
macska
görény
tengerimalac
halak
hüllök
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Állati menü
 
Indián világ
 
Tündér tüdnivalók
 
Csacskásoknak
 
Boldog...
 
CSÓKTÖRVÉNY!!:D

 
A fengshui titkai
 
Gondozás

KISRÁGCSÁLÓK GOMBÁS BŐRFERTŐZÉSE

Vakaródzás, szőrhullás, étvágytalanság: ezek a gombafertőzés igen gyakori tünetei. Segítséget csak állatorvos nyújthat, ráadásul ő is csak a gomba beazonosítása után.

"Rágcsálóm naphosszat vakarózik, szőre hullik és étvágytalan" - valószínűleg ez a leggyakrabban érkező kérdés az utóbbi időben, ami beérkezik Dr. Háziállat rovatunkba. Nap mint nap találkozunk a problémával.

Dr. Kassay Viktória kisállat-specialista pedig lelkesen írja a válaszokat, bár látatlanban elég nehéz kitalálni az állat el nem múló vakarózásának és szőrhullásának konkrét okát, azért tippelni lehet. Sokszor parazitás fertőzöttség áll a háttérben, de emellett gyakori az állat bőrének gombás fertőzöttsége is.

A gomba oka

A betegség közvetett és közvetlen úton egyaránt terjed, így nem könnyű kitalálni, hogy honnan, kitől indult el a fertőzés. A spórák és gombafonalak ugyanis az állat szőrzetén és bőrén egyaránt megtalálhatók, akár anélkül, hogy jelenlétük klinikai (szemmel látható) tünetekben megnyilvánulna. Ha azonban az állat kedvezőtlen környezetbe kerül, például nem megfelelő a takarmányozása, nem optimális a külső hőmérséklet számára vagy folyamatos stresszhatás éri, könnyen kialakulhat a betegség.

A fertőzés tünetei

Gyenge fertőzöttség esetén csupán egy-két kisebb területet érint a szőrveszteség. Ha súlyosbodik, akkor szőrhullást figyelhetünk meg a fejen, a mellső végtagokon és a nyaktájékon. Ezeken a területeken később ovális vagy kör alakú, erősen hámosodott, pörkökkel fedett, szürkés közepű és piros szélű szőrhiányos foltok jelennek meg. Sajnos azonban a gombás fertőzöttség nem mindig okoz ilyen feltűnő tüneteket, előfordul, hogy csak intenzív pörkképződéssel jár, ami csak akkor válik láthatóvá, ha széthajtogatjuk az állat szőrét.

Tulajdonképpen az állatnak "jobb", ha a látványosabb tüneteket produkálja, mert úgy a gazdinak biztosan feltűnik, és az állatorvoshoz fordulás esélye nagyobb. A betegség állandó velejárója az intenzív mosakodás és tisztálkodás, ami megkönnyíti a gombák életét és a fertőzés terjedését, hiszen ezzel az állat maga "szórja" szét a spórákat a nyálával az egész testén. Ha már vakarózni is elkezd, akkor megnyitja az utat a másodlagos bőrfertőzéseknek is, ami szintén öngerjesztő folyamat: minél inkább vakarózik, annál sebesebb és egyre könnyebben fertőződik.

Kezelés csak a bőrkaparék-vizsgálat után

A gombás bőrfertőzés kezelése minden esetben állatorvosi segítséget igényel! A doktor általában bőrkaparék-mintát vesz, így láthatóvá válnak a gombafonalak. A kórokozó kitenyésztéséhez azonban 1-2 hét szükséges, addig is segíthet a Canesten krém vagy a Nizoral, esteleg egyéb antimycotiticus (gombaölő) oldat helyi alkalmazása. Amint az állatorvos megállapította, hogy milyen kórokozóval áll szemben, konkrét javaslatot fog tenni a kezelésre.

LISZTÉRZÉKENY A TENGERIMALAC?

Nem csak mi szeretjük a rágcsákat, hanem állataink is. Különösen a tengerimalacok vannak oda a ropogtatnivalókért...

Nem csak mi szeretjük a rágcsákat, hanem állataink is. Különösen a tengerimalacok vannak oda a ropogtatnivalókért, hiszen őshazájukban, Peruban is ilyesmivel táplálkoznak.

Ráadásul folyamatosan nőnek a fogaik, melyeket csak kemény dolgok rágcsálásával tudnak koptatni. Ha a koptatás elmarad, annyira túlnőhetnek a fogak, hogy nem tud enni az állat. A lényeg tehát, hogy legyen előttük kemény rágcsálnivaló, pl. faágak, széna.

A kemény magok is koptatják a fogat, a száraz kenyér viszont nem jó, mert a nyáltól hamar pépessé válik, és magas szénhidráttartalma is káros lehet a rágcsálók bélműködésére. Ugyan a lisztérzékenység nem annyira gyakori probléma a tengerimalacoknál, mint nálunk, de előfordulhat és ekkor viszketéssel járó bőrpanaszokat okoz. A Vitakraft Aqua-Food Kft. ezért kitalálta, hogy jeruzsálemi articsókából készít tengerimalac sütit, mely gluténmentes, így biztosan nem okoz majd problémát rendszeres fogyasztás esetén sem.

A DEGU ÉS A CUKORBETEGSÉG

A deguk kedvelt háziállatok napjainkban, ennek ellenére kevesen tudják, hogy eredetileg kísérleti állatként hozták be őket Dél-Amerikából.

A deguk (vagy chilei mókusok) kedvelt háziállatok napjainkban, ennek ellenére kevesen tudják, hogy eredetileg kísérleti állatként hozták be őket Dél-Amerikából.

Ezeken a kisrágcsálókon tanulmányozták a cukorbetegséget, mivel a deguk magas cukortartalmú étrend hatására könnyen cukorbetegek lesznek. A folyamat nagyon hasonlóan zajlik le, mint nálunk, embereknél és a végeredménye II-es típusú cukorbetegség (diabetes).

A II-es típusú cukorbetegség

A deguk étrendje tartalmaz szénhidrátokat (ebbe a tápanyagcsoportba tartoznak a cukrok is), de szinte kizárólag összetett szénhidrát formájában, ilyen például a keményítő vagy a cellulóz. Az emésztés során az összetett szénhidrátok egyszerű szénhidráttá, szőlőcukorrá bomlanak és így szívódnak fel a vérbe. Ez egy állandó, kiegyensúlyozott vércukorszintet biztosít. A vérben lévő szőlőcukrot a hasnyálmirigy által termelt inzulin szállítja a sejtekbe. Megkötődik a sejtek inzulinreceptorain és így azok fel tudják venni a cukrot, amit aztán energiaforrásként hasznosítanak.

Ha azonban magas cukortartalmú táplálékot (pl. aszalt gyümölcsöt) kap az állat, akkor az abban lévő sok cukor (egyszerű szénhidrát) gyorsabban és nagy mennyiségben jut be a vérbe, hirtelen magas vércukorszintet eredményez. Emiatt hirtelen emelkedik az inzulin szintje is. Ha ez gyakran megismétlődik, a folyamat eredményeként a sejteken lévő inzulinreceptorok száma lecsökken és már hiába van a sok cukor a vérben inzulinhoz kötve, nem tud bejutni a sejtekbe. Ezt a jelenséget hívják inzulin rezisztenciának, amikor a sejtek rezisztensek (érzéketlenek) az inzulinra. Ez a típusa a cukorbetegségnek a II-es típusú diabetes.

Az I-es típusú cukorbetegség

 Az I-es típus esetében az inzulin mennyisége kevés, és ezért nem jut be a cukor a sejtekbe. Ilyen esetekben segít az injekcióban adagolt inzulin, míg a II-es típusnál a receptorok hiánya miatt nem jelent megoldást az inzulinterápia. Mindkét típus következménye ugyanaz, tartósan magas vércukorszint, miközben a sejtek cukor hiányában éheznek.

A magas vércukorszint rengeteg kárt okoz a szervezetben. Károsítja az idegrendszert, az immunrendszert, a májat, a veséket, valamint a szemet. A szemlencse elhomályosodásához (szürkehályog) vezet, valamint a retina (a szem ideghártyája) is károsodhat. Ez korlátozza a látást, ami vakságig fajulhat. Előfordulhat a probléma örökletes alapon is, megfelelően takarmányozott állatok esetében. Az ilyen egyedeket ne tenyésszük tovább, mert utódaik is nagy valószínűséggel betegek lesznek.

Ha már cukorbeteg az állat

Ha már kialakult a cukorbetegség, azt onnan vehetjük észre, hogy az állat sok vizet iszik (próbálja ezzel is hígítani a vérében lévő cukorkoncentrációt), a szemlencse elhomályosodik, fehérnek tűnik az állat szeme. Sajnos a már kialakult károsodások nem visszafordíthatóak. Az állapot legfeljebb szinten tartható cukormentes étrenddel, valamint jótékony hatású lehet a Vetri DMG csepp adagolása.

Hogyan kerüljük el?

A fentiek értelmében a deguk étrendjében kerülni kell a magas cukortartalmú táplálékokat, pl. az aszalt gyümölcsöket. A friss gyümölcsnek nincs túl magas cukortartalma, ezért a friss zöldség és gyümölcs nem okoz problémát (bár itt is érdemes kerülni a magasabb cukortartalmúakat, pl. málna, szőlő). Friss víz is mindig legyen előttük. Napi kétszer 1 teáskanálnyi degueleség, széna, friss fűféle vagy lucerna, friss répa, uborka, brokkoli, paradicsom, karfiol adható nekik.

A sok zsírt tartalmazó eledelt (olajos magvakat) is kerülni kell, mert könnyen elhíznak, ami szintén hajlamosítja őket a cukorbetegségre. Egyelőre még vitatott, hogy a deguk elő tudják-e állítani a C-vitamint, vagy ugyanúgy rászorulnak a C-vitamin kiegészítésre, mint pl. a tengerimalac, ezért érdemes a vizükbe C-vitamint is tartalmazó vitaminkiegészítőt adagolni (pl. Gervivet vitacseppek rágcsálóknak).

MIÉRT PONT PATKÁNYT?

Elkezdenél érvelni a nagyszüleidnek, hogy miért jobb a patkány mint a kutya? Lehet, hogy a hobbiállatok között az imázsuk a döntő különbség?

Fotó:_Kántor_JuditVajon miért gondol a legtöbb ember először kutyára, vagy macskára, amikor szóba kerül egy házikedvenc beszerzése? Holott a patkány és az egér remek társ lehet. Sőt, ha figyelembe vesszük rohanó, soha rá nem érő életünket, a kisrágcsáló-tartás talán még jobb is - gazdának és állatnak egyaránt -, mint a gazdi hiányát nehezen elviselő kutya  tartása és bezárása egy panellakásba.
Lássuk be, egy egér vagy patkány sokkal jobban elvan nélkülünk, mint "fejlettebb" társai. Ha terráriumában megvan minden, amire szüksége lehet, akár pár napra magára is hagyhatjuk - még vécére sem kell a parkba mennie...
 
Tartása sem terheli meg a családi kasszát, még akkor sem, ha szuperkéglit rendezünk be neki vagy néha ellenőriztetjük egészségét állatorvossal, esetleg biorépával etetjük. A patkány ugyanis kalóriára eszik, ami azt jelenti, hogy nem eszik többet, mint amennyire a szervezetének szüksége van. Orvosi ellátásra ritkán szorul, maximum az idősebb (és elhanyagolt) állatoknak van szükségük kezelésre. A kisrágcsálók állatorvosi vizsgálata általában 1000 Ft, az utókezelés pedig 700 Ft - tehát nem egy egetverő összeg. Alapvetően csendes, tiszta állat (ha rendben tartjuk birodalmát) és kis helyen is elfér. Igazi főnyeremény :)

Tényleg társas lény?

Tartanál patkányt?
Inkább maradok a kutyánál...
Persze, kettőt is!
Már van :)
Ilyen bátor még nem vagyok...
Sokan azt hiszik, hogy a patkány és az egér ostoba, magának való és agresszív jószág. Pedig ez nem így van. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy képesek primitív körülmények között, ahhoz remekül alkalmazkodva fenntartani populációjukat. De ha megkérdezünk néhány boldog patkánytulajdonost, ők is bizton állítják majd, hogy játékos, magas szociális érzékkel megáldott, intelligens és jó tanulóképességgel rendelkező jószágok. Kíváncsiságuk és problémamegoldó képességük pedig messze felülmúlja a legtöbb hobbiállatét. Felismerik a nevüket, előjönnek, ha hívjuk őket és taníthatók trükkökre is. Ezek a "zsebibabák" tehát éppannyira alkalmasak hobbiállatnak, mint a kutya vagy a macska.


Érdekes patkánytények
  • Kísérleti eredmények bizonyítják, hogy a patkányok a legkíváncsibb állatok. Bár lehet, hogy elefántokkal nem kísérleteznek...
  • Az ókori rómaiak a patkányokat szerencsehozónak hitték, a mai kínaiak pedig az életben való boldogulás jelképének tekintik
  • Hosszú farkuk kiváló egyensúlyozóvá teszi őket, így szinte bárhova képesek fel-, illetve elmászni
  • Jól úsznak és élvezik is
  • Várható élettartamuk 2-3 év
  • Szociálisan érzékeny állatok, ezért csoportosan tartva érzik magukat a legjobban
  • A hím patkányok nagyobbak, durvább a szőrük. A nőstények játékosabbak és aktívak. A nemek megkülönböztetésében még segíthet, ha ellenőrizzük az ivari nyílások távolságát. Ha a két nyílás közel van egymáshoz, akkor nősténnyel, ha távolabb, akkor hímmel van dolgunk.
  • Úgy tartja a mondás, hogy a 19. században kezdték el tenyészteni a patkányokat maguk a patkányfogók, hogy legyen munkájuk - továbbra is fizetséget kapjanak a befogásért. Állítólag ők figyeltek fel először a patkányok intelligenciájára
  • Bár többnyire éjszakai állat, azért alkonyatkor és pirkadatkor is eleven, a többi napszakban pedig, ha teheti, alszik
  • A patkányok körülbelül négyszáz mozifilm és legalább 100 TV-sorozat meghatározó szereplői


Minden pozitív tulajdonságuk ellenére mégis meg kell küzdeniük a hozzájuk kapcsolódó negatív érzésekkel, az emberek kisrágcsáló-fóbiájával és a hiedelmekkel, miszerint fertőző betegségek terjesztői. Nos, a patkány és az egér rendkívül tiszta állat, sok időt töltenek tisztálkodással, és ha nincsenek olyan, számukra is veszélyes környezetben, ahol megfertőződhetnek, akkor igen kicsi az esélye, hogy fertőző betegséget kapjanak és adjanak át gazdijuknak. Ráadásul nincs is védőoltásokra szükségük egészségük megőrzéséhez, mint a kutyának vagy a macskának.

Fotó:_Horváth_MagdolnaHa hobbiállatként tartjuk...

A félreértések elkerülése végett: az hogy az egér vagy a patkány kevesebb törődéssel is beéri, még nem jelenti azt, hogy elegendő ha beszórjuk neki a kaját, feltöltjük az itatót és kicseréljük az almot. Persze így is lehet csinálni, mert eléldegél az állat, csak akkor nincs értelme hobbiállatként tartani. Az egér vagy a patkány is akkor boldog, ha a gazdija foglakozik, törődik és játszik vele. Csak az ilyen állat okos, barátkozó és kiegyensúlyozott.

A KISRÁGCSÁLÓK KÜLSŐ ÉLŐSKÖDŐI

Ha a hörcsögünk több energiát fordít a vakarózásra, mint az evésre, akkor ott komoly gond van.

"Kisrágcsálónk naphosszat tölt vakarózással, hullik a szőre, bőre korpásodik és kedvetlen" - ilyen és ehhez hasonló kérdések naponta érkeznek Dr. Háziállat rovatunkba. A válaszoló állatorvos hisz a személyes találkozás erejében és többnyire azt tanácsolja, hogy mutassák meg a kisállatot az állatorvosuknak, mert ennyi információval még nem szűkítettük a lehetséges problémaokozókat. A vakarózás hátterében ugyanis számtalan dolog állhat: bőrparaziták, gomba, bőrgyulladás, allergia (pl. a fenyőforgácsra), kontakt ekcéma, mechanikai irritáció (pl. fűrészpor), anyagforgalmi zavarok, vitaminhiány (pl. C-vitamin), így nem biztos, hogy a távdiagnózis megfelelő lesz.

Érdemes mielőbb állatorvoshoz vinni a jószágot, nem célszerű házi gyógymódokkal kísérletezni és kivárásra utazni, mert hosszútávon a kedvenc életébe is kerülhet. A parazita beazonosítása még az állatorvosnak sem könnyű feladat, ugyanis a kisrágcsálók életét számos külső élősködő keserítheti meg - többnyire csak a bőrkaparék-vizsgálat nyújt megbízható eredményt. Azért vannak olyan tünetek, melyek a gazdiknak is segíthetnek, legalább az élősködők nagyobb csoportjainak felismeréseiben. Ezeket gyűjtöttük össze, hogy az állatorvosnál fitogtathassuk jártasságunkat a témában.

Bolhák, tetvek, szőrtetvek

A kis élősködők egész nap járnak-kelnek és táplálkoznak a gazdaállaton, amit ő meglehetősen nehezményez és a maga sajátos módszereivel próbálja meggátolni az élősködők mocorgását. Ez kevés számú bolha esetén egészen hatékony lehet és a felületes szemlélőnek esetleg fel sem tűnik a dolog, de súlyos fertőzöttség esetén a vakarózás állandósulhat. A kitartó vakarózás kétes értékű eredménye, hogy a szőrzet ritkul, töredezett lesz, bőrön pedig hámhiányok és pirosas-barnás pörkösödés figyelhető meg.

PatkánybolhaTengerimalac_bőratkája_(Trixacarus_caviae)

Az állandó viszketés nemcsak fizikai tüneteket okoz, hanem szegény állatnak az agyára megy a dolog, kedvetlen lesz, étvágytalan, ez hosszútávon pedig komoly súlyvesztéshez és az immunrendszer gyengüléséhez vezethet, és ha élősködőkbe nem is, ebbe könnyen belepusztulhat. A bolhák és tetvek a szőr széthajtogatása után, szabad szemmel is láthatóak. Ha nem születtünk sasszeműnek, akkor keressünk egy nagyítót, azzal már biztosan láthatóvá válnak az apró kis élősködők.

Rühatkafertőzés

A rühatkák egyes fajtái nagyon rafináltan és diszkréten, mondhatni kesztyűs kézzel élősködnek: nem okoznak tünetet, de többségük nem úriember módjára végzi a munkáját, ezzel vakarózásra késztetve a rágcsálót.  Ez utóbbi eset egészen nyilvánvaló jele, ha a kisrágcsáló megállás nélkül kaparja magát, szőre durva, fénytelen lesz, és helyenként kihullik. A megritkult szőrzet és a bőr feltűnő korpásodása bőven elég ahhoz, hogy orvoshoz vigyük. Jobb nem megvárni, amíg a tipikus rühösségi tünetek is megjelennek: a bőr megvastagszik, töredezetté válik, a szőr szinte teljesen kihullik, melyhez többnyire bőrgyulladás is társul, mert akkor számoljunk azzal, hogy az állatorvos esetleg durva szókkal illeti gondosságunkat...

Szőrtüszőatkásság

Ez többnyire a hörcsögfélék betegsége, de más kisrágcsálókon is megjelenhet, ők azonban sokkal szerencsésebbek és többnyire tünetmentesek maradnak. A szőrtüszőatkák pont olyan kellemetlen élettársak, mint a többi atka és bolha. Ha a szőrtüszőatkásság gyakori vendég a terráriumban, akkor esetleg tartsunk önvizsgálatot, hogy mindent jól csinálunk-e, mert e betegséget a rossz tartási viszonyok (zsúfoltság a terráriumban, rossz higiéniás körülmények, helytelen takarmányozás, egyéb kezeletlen megbetegedés) is elősegítik. Jellemzően a farktájékon, a farktő környékén és a háton jelentkezik a szőrhiány, a bőr száraz, pikkelyező és némileg vastagabb lesz. Jellegzetes tünet, hogy előbb jelentkezik a szőrhiány, és csak utána kezd el vakarózni a kisrágcsáló, mely a bőr ráncosodását eredményezi. De ha lehet, ezt a fázist már ne várjuk meg.

Szőrtüszőatka_(Demodex_aurati)Demodex_cricetia

Összefoglalásul tehát, ha állatunk feltűnően sokat vakarózik, akkor azonnal vigyük állatorvoshoz, mert csak ő segíthet a betegség pontos felismerésében és annak hatékony kezelésében. Ez főként azért fontos, mert vakarózást nem csak élősködő válthat ki, hanem gombás, allergiás stb. megbetegedés is, ami teljesen más gyógymódot igényel, mint egy parazitás fertőzés.

ELVESZETT A GÖRÉNYEM!

Ha ivarzás van, akkor helyzet van: szökni kell. Ilyenkor görink egyesíti Monte Cristo grófja, Houdini és Rambo minden trükkjét a kiszabadulás érdekében.

Sajnos szinte egész évben olvashatjuk az elkeseredett gazdik kéréseit, üzeneteit, hogy segítsünk megkeresni az elveszett görényüket. Segítünk persze, meghirdetjük, de általában tanácsot is adunk, hogy hogyan akadályozhatjuk meg legközelebb a szökést. Mire kell odafigyelnünk, ha vadászgörény lakik velünk egy fedél alatt?

Miért szökik meg tőlünk a görényünk?

A vadászgörény nagyon kíváncsi teremtés - minden érdekli, folyamatosan felfedezőútra indul, új dolgok után kutat. Nem azért szökik el, mert nem szereti a gazdit, hanem azért, mert hajtja a vadászösztöne vagy a hormonjai.

A legtöbb eltűnés a párzási időszakban fordul elő. Amennyiben ivaros állatunk van, ilyenkor fokozottabban figyeljünk rá, mert mind az ivarzó hím, mind az ivarzó nőstény fejében ilyenkor csak az jár, hogy párt találjon magának. És a cél érdekében sok mindenre képes...

Ha kinn tartjuk kedvencünket, akkor képes kiásni magát a kennelből, kitépni a rosszul feltett hálót, rácsot, feltett zárat vagy akár a bezárt ajtót is. De a szobacirkálót sem kell félteni, annak is számos szabadulási ötlete van, mint például:

  • Kimászni a szellőzőn
  • Kikaparni a szúnyoghálót
  • Kinyomni a nem megfelelően bezárt ajtót vagy ablakot
  • Belemászni a kivitelre váró szemetesbe vagy hátizsákba
  • Felmászni a párkányra vagy kijutni az erkélyre, ahonnan a szabadba vezet az út
  • Séta közben kibújni a hámból

Mit tehetünk a szökés ellen?

A szabadban tartott görénynél fontos, hogy folyamatosan ellenőrizzük a kennel, ketrec állapotát és mindig legyünk észnél, ha nyitjuk vagy zárjuk a bejáratát. Ha földes kennelt építünk, ahol ásni tud, akkor érdemes medenceszerűen kibetonozni az aljzatát. Az ajtó befelé nyíljon, vagy a talajtól 50 cm-re kezdődjön. Célszerű, ha a háló, vagy a rács jól megerősített és minél kisebb réseket tartalmaz. Mindig horganyzott rácsot válasszunk (a csirkeháló nem megfelelő!). A kennel ajtaja pedig belülről is zárható legyen.

A lakásban tartott állat esetében az a fontos, hogy az otthonunkat görénybiztossá tegyük. Ezalatt nem csak azt értsük, hogy a görényünk számára biztonságos legyen a lakás, hanem azt is, hogy kedvencünk ne tudjon kijutni a négy fal közül.

Mindig figyeljünk oda a szellőztetésnél, de különösen nyáron legyünk résen. Ilyenkor vagy zárjuk be a görcsünket, vagy csak bukó-nyílóra nyissuk ki az ablakot.

Ellenőrizzük a szúnyoghálót, hogy nincs-e rajta kis szakadás, vagy rés, amit a görényünk tovább tudna szaggatni. Ha vendég jön, vagy mi jövünk-megyünk, mindig nézzünk a lábunk alá ajtónyitáskor, mert ilyenkor is kiszökhet (jobb, ha elzárjuk, vagy felvesszük a görényt, amikor ajtót nyitunk).

Az ablak alá és az erkélyre ne tegyünk olyan dolgokat, amire felmászva görink meglóghat. A nőstény akár a függönyön felmászva is el tudja érni az ablakot! Ha szemetet viszünk ki, vagy bármit, amibe belebújhat, érdemes átnézni, hogy nincs-e benne alvó kedvencünk.

Séta előtt mindig ellenőrizzük, hogy a hám megfelelően szoros-e, mert a nagyon laza hámból könnyen kibújhat. Célszerű csak és kizárólag görény számára készített, jó minőségű hámot használni, otthoni, saját készítésű hámokkal ne kísérletezzünk.

Jobb, ha nem teszteljük állatunkat, hogy képes-e póráz és hám nélkül velünk sétálni, mert valószínűleg az első 5 perc után otthagyna minket, és soha nem látnánk viszont.

Érdemes az állatunkat bechipeztetni és ha lehetséges, akkor még a hámjára is tegyük fel az elérhetőségünket, például egy biléta formájában. Így ha valaki megtalálja, akkor visszajuttathatja hozzánk.

Mit tehetünk, ha már megszökött?

  • Próbáljuk meg hívni a játékával (érdemes hozzászoktatni őt egy sípoló vagy csipogó játékhanghoz, amit felismerve előbújik és jutalmat kap)

  • Nézzünk át minden zugot a lakásban, szekrényeket, réseket, dobozokat, fiókokat, ágyalját, pincét, illetve bármit, ahová egy görény beférhet, sokszor ugyanis csak mélyen alszanak egy-egy ilyen helyen és azért nem találjuk őket. Az is elképzelhető, hogy beszorult valahová és segítségre vár (sajnos volt már rá példa, hogy a gazdik kinn keresték, és hetekkel később találták meg az elpusztult görit, beszorulva valahová a lakásban).

  • Készíts a görényedről egy kis plakátot (fotó is legyen róla, nem árt jutalmat is felajánlani). Tedd ki a környéken: a lépcsőházakban, az állatorvosi rendelőkben, kutyakozmetikában, lámpaoszlopokra, iskolák közelében, illetve bárhol, ahol sok ember megfordul.

  • Beszélj a postással, a környékbeli gyerekekkel, ők ugyanis sokfelé járnak, hátha látják valahol. Az újságos a környéken rengeteg emberrel beszélget, ő is érdeklődhet.

  • Beszélj a szomszédokkal, mutasd meg nekik képen, hogy milyen állat veszett el, mondd el, hogy nem veszélyes, ne bántsák, hanem szóljanak, ha megtalálják, vagy ha látják.

  • Ha van rá lehetőséged, mondasd be a helyi rádióba.

  • Tedd ki a hordozóját (vagy élvefogó csapdát) benne a megszokott alvórongyával, eleséggel és vízzel (ha a környéken járkál még, akkor visszajöhet az eleség vagy a megszokott rongyai szagára). Érdemes a hordozó környékét homokkal felszórni, hogy kiderüljön a nyomokból, hogy milyen állat jár arra.

  • Ha ivaros még az állatod, akkor érdemes egy ellenkező nemű görénnyel végigjárni a környéket - lehet, hogy a szagára előjön.

Az első pár nap nagyon fontos a keresésben, mert olyankor még a környéken kóborolhat az elveszett görényed. Ahogy telnek-múlnak a napok, egyre kevesebb lesz az esélye, hogy megkerül, mert egyrészt nagy távolságokat képesek megtenni napok alatt, másrészt pedig nagyon sok veszély leselkedik rájuk: autók, kóbor kutyák, rosszindulatú emberek. De sose add fel a reményt, és ha lehet, inkább előzd meg a szökést!

ÉRTSD MEG A PATKÁNYOD!

Elsőre nem könnyű eldönteni, hogy a patkány vicsorog vagy vigyorog, tehát mérges vagy elégedett. Ezért most adunk néhány tippet a patkányok testbeszédéhez.

Töltsünk 20 percet patkányunk ketrece előtt, ne tegyünk semmit, csak figyeljük! Ennyi idő ugyanis bőven elég ahhoz, hogy kiderítsük milyen karakterű állatunk van. Ha nem egyedül tartjuk, akkor még könnyebb a dolgunk, hiszen az, hogy az állataink megosztják-e a kapott ételt egymás közt vagy sem, sok mindent elárul a jellemükről és a gazdihoz való hozzáállásukról. Minden állat külön személyiség, de azért vannak egyértelmű viselkedési megnyilvánulások, jelek, melyekből kitalálhatjuk, hogy mit szeretnének mondani nekünk. Ehhez azonban nem árt érteni a testbeszédükből. Nézzük, mik az árulkodó jelek!

Szeretetből kurkászik

A patkány hithű szocialista, ragaszkodik társaihoz. A közösség tagjai gyakran egymáson alszanak, ami számukra annál finomabb, minél nagyobb a rakás. Persze - akárcsak a gyerekek - legalább ennyire élvezik, ha dögönyözhetik, lebirkózhatják a másikat vagy veszekedhetnek a játékokon. Pontosan e beállítottságuk miatt ragaszkodnak nagyon az egyedül tartott kedvencek a gazdájukhoz, hiszen ebben az esetben ő jelenti a "társat", a barátot számukra.

A szingli pati feltétel nélkül megbízik gondozójában, figyeli a mozdulatait és issza minden szavát: ezzel magyarázható, hogy könnyen tanítható, okos jószágnak tartják. Ezért is érthetetlen, hogy miért tartanak többen hörcsögöt, mint patkányt, hiszen az előbbi inkább csak eltűri és megszokja a gazdit, de nem ragaszkodik úgy, mint egy patkány. De talán tudjuk be népszerűtlenségét rossz píárjának és a filmekben ábrázolt félelmetes külsejének...

Ha nagyobb patkánycsalád boldog gazdái vagyunk, akkor láthatjuk, miként tisztogatják és rendezgetik állataink egymás bundáját.

Ez a szerető gondoskodás az összetartozás jele, mellyel az idősebbek a fiatalabbakat tanítgatják a szocializációra. Ezért, ha patkányunk lelkesen tisztogatásunkba kezd, akkor azt vegyük megtiszteltetésnek, mert akkor családtagjává fogadott minket. :)

Vicsorog vagy vigyorog?

A tapasztalatlan gazdit meglepheti és félrevezetheti állata vicsorgása, fogainak csikorgatása és grimaszai. Most mérges vagy örül? Velünk ellentétben a patkány akkor csinálja ezt, amikor boldog. Tehát ne tegyük vissza a ketrecébe azzal a gondolattal, hogy ha nem tetszik neki valami, akkor mérgelődjön egyedül, hanem örüljünk neki, hogy elégedett. Ilyenkor még hangokat is hallat, melyek leginkább a macska dorombolásához hasonlítanak. Persze nem olyan hangos, de ha közel emeljük a fülünkhöz, akkor tisztán hallható (ha mégis tévedtünk, akkor az fülcimpánkon fájdalmasan érezhető). 

De azért ne keverjük össze ezt a jelenséget a mérges fogcsikorgatással, melyet erős morgás, felálló hátszőr, fókuszált szemek és merev, ugrásra készülő test kísér. Ekkor jobb, ha békén hagyjuk, mert bizony mérges vagy ijedt a kedvencünk.

Ha támadásba lendül, gyakran ad sziszegő, sikítozó hangokat. Ekkor jobb, ha inkább megvárjuk, míg lenyugszik. De ne csak magunkat óvjuk meg, válasszuk el társaitól is ha dührohamot kap, várjuk meg míg lecsendesedik és akkor visszatehetjük.

Patkány-párbaj

A mindennapi játék a patkánytársadalom szerves része, és csak akkor szokott harccá fajulni, ha új egyed érkezik a "családba". A hatalmi harc általában gyorsan lezajlik: az első szimatolások után egy könnyed csata következik, melyben a gyengébb fél a hátára vetve magát adja fel a harcot. Innentől kezdve megint teljes a béke, hiszen mindenki tudja, hol a helye. De ha azt vesszük észre, hogy a bemutatkozó harc eldurvul, akkor válasszuk szét a feleket, mert ilyenkor nem fogadják el az új jövevényt, s a párbajozók a beavatkozásunk nélkül komolyabb sérüléseket is szenvedhetnek.

Minden nap ellenőrizzük állatainkat és töltsünk velük egy kis időt. Ez nem csak kapcsolatunkat erősíti, hanem azt is lehetővé teszi, hogy könnyebben észrevegyük, ha valamelyik kedvetlen, nem eszik. Ekkor azonnal forduljunk az állatorvoshoz, mert minél hamarabb kezelik az állatot, annál gyorsabban épül fel.

 

A TENGERIMALAC C-VITAMINJA

A tengerimalac olyan, mint az ember: a szervezete nem képes C-vitamin előállítására. Így gyakran lép fel nála hiány, aminek igen különös tünetei lehetnek.

A tengerimalac - akárcsak az óriás indiai gyümölcsevő denevér, a füstifecske és az ember - elveszítette az aszkorbinsav-termelő képességét. Pedig erre a vegyületre (ismertebb nevén: C-vitaminra) minden emlős állatnak szüksége van. Akinek a szervezetében ez az anyag nem képződik, az kénytelen külső forrásból beszerezni: a táplálékkal és egyéb kiegészítők formájában kell elfogyasztania.

Miért van szükség aszkorbinsavra?

Az aszkorbinsav antioxidáns (szabadgyök szabályozó) anyag, mely a káros vegyületek elszaporodását akadályozza meg a szervezetben. Fontos védelmi szerepe van, mert a stresszhelyzetekben vagy betegségek során felszabaduló szabadgyököket így küzdi le az állat. Továbbá nélkülözhetetlen a szervezetben végbemenő kémiai reakciók és az anyagcsere zökkenőmentes lefolyásához. Hiányában az állat súlyos beteggé, például akár skorbutossá is válhat.

Hogyan ismerjük fel a skorbut betegséget?

Ha azt vesszük észre, hogy a tengerimalacunk gyengélkedik, letargikus, étvágytalan, testsúlya csökken, gyakran van hasmenése, izületei fájnak és duzzadtak, hullik a szőre, akkor nagyon valószínű, hogy súlyos C-vitamin hiányában szenved. Ilyenkor a szőre is durvább, fénytelen, fájdalmat érezhet, ha hozzáérünk (nyüszög vagy felsír). A skorbutot nehéz diagnosztizálni, mert a tünetei számos más betegségre is utalhatnak. De ha a malacka izületei merevek, akkor nagy valószínűséggel skorbutos az állat.

Mit tegyünk, ha baj van?

A gyógyulás hosszadalmas (1-2 hét), de nem lehetetlen, azonban folyamatos állatorvosi felügyeletet igényel. A kezelések egyik fontos eleme a C-vitamin pótlása (vízzel, étellel és injekció formájában is). Míg egy egészséges malinak napi 5-10 mg/testtömeg-kilogramm vitaminpótlás ajánlott, addig a beteg állatnak ennek a mennyiségnek a triplájára is szüksége lehet.

Előzzük meg a hiányt!

Fontos a változatos étrend és a vitaminpótlás. Adjunk a malacnak naponta friss zöldséget, gyümölcsöt, például almát, narancsot (megmosva, héjastól), petrezselyemzöldet, brokkolit. Ha úgy látjuk, hogy kiegészítő vitaminra is szükség van, akkor cseppentsünk folyékony vitaminkészítményt az ivóvízébe. Ha így teszünk, akkor az itatóját fóliázzuk be kívülről, mert a C-vitamint a fény lebontja.

 
Látogattatok
Indulás: 2007-01-10
 
Kutya fajták
 
Macska fajták
 
Óra
 
link
 
 
egér
 
hal
 
A hét képe

 
Kisemlősök
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre