cikuty
cikuty
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szavazz!!!
Szavazz!!!
Szerinted meik állat a legnépszerübb???

kutya
macska
görény
tengerimalac
halak
hüllök
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Állati menü
 
Indián világ
 
Tündér tüdnivalók
 
Csacskásoknak
 
Boldog...
 
CSÓKTÖRVÉNY!!:D

 
A fengshui titkai
 
Viselkedés

ÉRTSD MEG A PATKÁNYOD!

Elsőre nem könnyű eldönteni, hogy a patkány vicsorog vagy vigyorog, tehát mérges vagy elégedett. Ezért most adunk néhány tippet a patkányok testbeszédéhez.

Töltsünk 20 percet patkányunk ketrece előtt, ne tegyünk semmit, csak figyeljük! Ennyi idő ugyanis bőven elég ahhoz, hogy kiderítsük milyen karakterű állatunk van. Ha nem egyedül tartjuk, akkor még könnyebb a dolgunk, hiszen az, hogy az állataink megosztják-e a kapott ételt egymás közt vagy sem, sok mindent elárul a jellemükről és a gazdihoz való hozzáállásukról. Minden állat külön személyiség, de azért vannak egyértelmű viselkedési megnyilvánulások, jelek, melyekből kitalálhatjuk, hogy mit szeretnének mondani nekünk. Ehhez azonban nem árt érteni a testbeszédükből. Nézzük, mik az árulkodó jelek!

Szeretetből kurkászik

A patkány hithű szocialista, ragaszkodik társaihoz. A közösség tagjai gyakran egymáson alszanak, ami számukra annál finomabb, minél nagyobb a rakás. Persze - akárcsak a gyerekek - legalább ennyire élvezik, ha dögönyözhetik, lebirkózhatják a másikat vagy veszekedhetnek a játékokon. Pontosan e beállítottságuk miatt ragaszkodnak nagyon az egyedül tartott kedvencek a gazdájukhoz, hiszen ebben az esetben ő jelenti a "társat", a barátot számukra.

A szingli pati feltétel nélkül megbízik gondozójában, figyeli a mozdulatait és issza minden szavát: ezzel magyarázható, hogy könnyen tanítható, okos jószágnak tartják. Ezért is érthetetlen, hogy miért tartanak többen hörcsögöt, mint patkányt, hiszen az előbbi inkább csak eltűri és megszokja a gazdit, de nem ragaszkodik úgy, mint egy patkány. De talán tudjuk be népszerűtlenségét rossz píárjának és a filmekben ábrázolt félelmetes külsejének...

Ha nagyobb patkánycsalád boldog gazdái vagyunk, akkor láthatjuk, miként tisztogatják és rendezgetik állataink egymás bundáját.

Ez a szerető gondoskodás az összetartozás jele, mellyel az idősebbek a fiatalabbakat tanítgatják a szocializációra. Ezért, ha patkányunk lelkesen tisztogatásunkba kezd, akkor azt vegyük megtiszteltetésnek, mert akkor családtagjává fogadott minket. :)

Vicsorog vagy vigyorog?

A tapasztalatlan gazdit meglepheti és félrevezetheti állata vicsorgása, fogainak csikorgatása és grimaszai. Most mérges vagy örül? Velünk ellentétben a patkány akkor csinálja ezt, amikor boldog. Tehát ne tegyük vissza a ketrecébe azzal a gondolattal, hogy ha nem tetszik neki valami, akkor mérgelődjön egyedül, hanem örüljünk neki, hogy elégedett. Ilyenkor még hangokat is hallat, melyek leginkább a macska dorombolásához hasonlítanak. Persze nem olyan hangos, de ha közel emeljük a fülünkhöz, akkor tisztán hallható (ha mégis tévedtünk, akkor az fülcimpánkon fájdalmasan érezhető). 

De azért ne keverjük össze ezt a jelenséget a mérges fogcsikorgatással, melyet erős morgás, felálló hátszőr, fókuszált szemek és merev, ugrásra készülő test kísér. Ekkor jobb, ha békén hagyjuk, mert bizony mérges vagy ijedt a kedvencünk.

Ha támadásba lendül, gyakran ad sziszegő, sikítozó hangokat. Ekkor jobb, ha inkább megvárjuk, míg lenyugszik. De ne csak magunkat óvjuk meg, válasszuk el társaitól is ha dührohamot kap, várjuk meg míg lecsendesedik és akkor visszatehetjük.

Patkány-párbaj

A mindennapi játék a patkánytársadalom szerves része, és csak akkor szokott harccá fajulni, ha új egyed érkezik a "családba". A hatalmi harc általában gyorsan lezajlik: az első szimatolások után egy könnyed csata következik, melyben a gyengébb fél a hátára vetve magát adja fel a harcot. Innentől kezdve megint teljes a béke, hiszen mindenki tudja, hol a helye. De ha azt vesszük észre, hogy a bemutatkozó harc eldurvul, akkor válasszuk szét a feleket, mert ilyenkor nem fogadják el az új jövevényt, s a párbajozók a beavatkozásunk nélkül komolyabb sérüléseket is szenvedhetnek.

Minden nap ellenőrizzük állatainkat és töltsünk velük egy kis időt. Ez nem csak kapcsolatunkat erősíti, hanem azt is lehetővé teszi, hogy könnyebben észrevegyük, ha valamelyik kedvetlen, nem eszik. Ekkor azonnal forduljunk az állatorvoshoz, mert minél hamarabb kezelik az állatot, annál gyorsabban épül fel.

 KANNIBÁL KISÁLLATOK

"Anyaaa, nem szeretem a nagyiit! Nem baj kisfiam, tedd a tányér szélére" - hangzik a vicc, ám az állatvilágban ez véresen komoly jelenség.

A kannibalizmusról legtöbbünknek a pirosra festett indiánok ugranak be először, akik megskalpolják, majd jóízűen elfogyasztják sápadtarcú testvéreinket. Régebben számos kultúrában elfogadott volt, maximum nem beszéltek róla annyit.

Meglehetősen hálás téma, sok irodalmi alkotás és film született már ezen a vonalon. A kannibál megnyilvánulás állatoknál, házi kedvenceknél sokkal gyakoribb dolog, mint mostanság az embereknél. Egy véletlenül elkapott fajtársevős jelenet sokat levon az állat iránt érzett szeretetünkből.

Nekem már az is elég nagy traumát okozott, amikor a nagyobbik degum erőfölényének és társadalmi státuszának kétségbevonhatatlan jeleként elcsemegézett a kisebbik degu farkából pár centit. A halaknál egészen mindennapos dolog, hogy a kedves anyuka különösebb lelki tusakodás nélkül felfalja éppen világra jött csemetéit. A hörcsögöknél is gyakran előfordul, hogy a mama gondoskodó szülőből átvált vérengző fenevadba és előzetes bejelentés nélkül, főfogásként egy kis salátával elfogyasztja gyermekeit.

Az ilyenfajta kannibalizmus főleg az első ellésnél fordul elő, amikor a mama nyilván zavarban van, nem tud mit kezdeni a gyermekáldással rá háruló feladatokkal, illetve akkor, ha nem hagyjuk nyugton az anyát. Az is kiváltó ok lehet, ha másik, kifejlett hörcsöggel tartjuk együtt, vagy ha túl gyakran vesszük kézbe a kicsiket. Ha nem akarunk véres családi drámát a terráriumban, akkor nem tanácsos bolygatni az almot az ellés után legalább két hétig.

Ha a családon belüli erőszak nem lenne elég megrázó az akciófilmeken szocializálódott lelkeknek, akkor érdemes tudni, hogy a felnőtt egyedek is egymás ellen fordulhatnak. A hörcsögök határozottan nem viselik jól egymás állandó társaságát, már azért sem, mert a természetes élőhelyükön is csak a párzás idejére találkoznak. Nem célszerű együtt tartani őket, mert nemtől és rokonsági kapcsolattól függetlenül erőszakosak egymással, könnyen összeverekedhetnek, ami sérülésekhez vezethet.

A kannibalizmus okai

A legtöbb kisállatnál, mint például a mongol futóegérnél a hörcsögnél, a patkánynál, a háziegérnél, a nyúlnál és a tengerimalacnál a fajtársak étkezési célú felhasználásának legfőbb oka a víz- és élelemhiány, és ez még a bíróság előtt is enyhítő körülmény. Ha a szoba-konyha kicsinek bizonyul és az önkormányzat nem utal ki nagyobb lakást, akkor nem ritka, hogy életképtelen utódok születnek. Ezek elfogyasztásával a nőstény újra termékennyé válik, bár a lakásgondokat ez azért nem oldja meg, viszont kétségkívül hatékonyabb módja a figyelemfelkeltésnek, mint az éhségsztrájk.

Kiváltó okok még:

  • A hangos, zajos környezet
  • A zsúfoltság
  • Az újszülött egyedek kézbevétele (főleg, ha azok fiatalabbak két hétnél)
  • Az anyaállat mindennemű zaklatása
  • Ha születés után több mint egy hétig bennhagyjuk az apát a ketrecben, az apai szeretet átcsap vad vérengzésbe
  • Étvágygerjesztő lehet a nem megfelelő fészekanyag,
  • Vagy a nem megfelelő alomszám is - például a patkány még ebben is őrjítően tervszerű, ha már horgolt 6 darab babaruhát, és esetleg csak 5 gyermek születik, akkor inkább nem is kell neki egy se és megeszi az újszülötteket
  • Ketreces tartás - kiváltképp hörcsögnél

Megelőzés

A legjobb a megelőzés, főleg annak tudatában, hogy ami egyszer megtörtént, az máskor is előfordulhat. Ha egynél többször megesett már az utódevés, akkor beszélhetünk hobbiról, és nagyon nehéz lejönni a dologról, ezt Hannibal Lecter is megmondhatja. De azért ez ne vegye el senki kedvét a kisállattartástól, nem kell ilyen problémákkal szembesülnünk, ha pár tanácsot megfogadunk: békén hagyjuk az anyaállatot, az apát (és az összes felnőtt egyedet) pedig rögtön elkülönítjük. Fontos továbbá, hogy a vitaminok mellett időnként fehérjetartalmú táplálékkiegészítőt, sajtot vagy keményre főzött tojást is adjunk az állatnak. Amit még ezeken kívül tehetünk:

Ne rakjuk át a nőstényt egy nagyobb terráriumba, amíg picik az utódok, elég a kisebb is!

  • Készítsünk fészket és búvóhelyet!
  • Adjunk neki elegendő táplálékot és friss vizet!
  • Ne vegyük kézbe a kicsiket, amíg el nem érik legalább a kéthetes kort!
  • A születés utáni első héten a helyüket se takarítsuk ki!
  • Ne használjunk cédrus fűrészport alomként!
  • Ha ketrecben tartjuk állatunkat, fedjük le az alját!
  • A torz, vagy életképtelen utódokat vegyük ki a többi közül!
  • A hörcsög kismamának adjunk táplálékkiegészítőt, almát és fehérjét!

Mást nem tudunk tenni, de még így is megeshet, hogy egyes nőstények megeszik a kölyköket. Ha ez többször előfordul a fentiek betartása mellett, akkor az állatot ki kell vonni a tenyésztésből, hacsak nem okoz valamiféle perverz örömet a látvány, de ebben az esetben a kedves gazdi talán beszélje meg kezelőorvosával ezt a dolgot...

 CSINCSILLASZELÍDÍTÉS

A csincsilla bizalmatlan rágcsáló, csak biztos forrásból rágcsál ő. Ha nem akarjuk eljátszani jóindulatát, ne ragadjuk meg a bundáját!

A csincsill-alapok

Talán hetekbe is beletelhet, míg a csincsilla bizalmába fogadja újdonsült gazdiját és hagyja magát megfogni, felemelni. Ne siettessük, hagyjuk, hadd szokja meg az új helyet, környezetet, embereket. Közeledjünk felé lassú mozdulatokkal és lehetőleg a napnak mindig ugyanazon időszakában (de soha ne keltsük fel, ha alszik, csak akkor próbálkozzunk, ha amúgy is ébren van). Mindig bánjunk vele gyengéden, és még csak véletlenül se üssük meg, vagy fogjuk meg durvábban, mert a csincsilla - akár csak az elefánt - nem felejt. Tehát ha csak egyszer is eljár a kezünk, akkor aztán várhatjuk, hogy kedvencünk a bizalmába fogadjon...

Az első érintés

A megérkezés utáni első napok nagy megpróbáltatást jelentenek a kisállat számára. Minden új, a lakás, az emberek, a szagok. Ilyenkor több időt tölt a vackában és aluszékonyabb is. Amikor viszont felébred (mivel éjszakai állat, ez inkább csak estefelé fordul elő), közeledjünk felé lassan és mindig szemből. Ha kezünkben kedvenc eledele van (például szárított zöldség vagy mazsola), akkor nem fog megijedni. 

Jobb, ha eleinte nem is érintjük meg: az a fontos, hogy megszokja a hangunkat, szagunkat. Folyamatosan beszéljünk hozzá... Amikor már bizalmába fogad, nem fog elmenekülni az érintés elől sem. Egyébként sem ajánlatos nagyon fogdosni az állatot, mert szőrét eldobhatja. Ez a reakció a természetben életmentő, így szabadul ki a ragadozók karmai közül. 

Úgy is barátkozhatunk vele, ha a ketrece elé húzunk egy széket, és csendben azon ücsörgünk. Ha odajön, és érdeklődve figyeli, hogy mit csinálunk, akkor már nyert ügyünk van. Ilyenkor megjutalmazhatjuk egy kis csincsillatáppal, vagy egy szem mazsolával (naponta csak egy-két szem adható, a magas cukortartalma miatt). Minden este ugyan abban az órában "szemezzünk"  vele, így egy idő után már várni is fogja az esti közös időtöltést.

Komfortérzetét növelhetjük, ha a ketrecét a lakás nyugodt, viszonylag hűvös pontján helyezzük el. Mivel eredeti élőhelye az Andok hegység, nem szívleli a hőséget. Akkor érzi jól magát, ha a levegő hőmérséklete 10-20 fok közötti.

A csincsillabiztos lakás

Egy hét elteltével már érdeklődik a külvilág - jelen esetben a szoba többi része - iránt. Ha úgy látjuk, hogy kijönne, nyissuk ki a ketrec ajtaját és tartsuk oda a kezünket, hogy rámászhasson. De legyünk óvatosak, mert szeret ugrálni. Először megszaglássza a kezünket, majd kissé hátratolat. Ezt párszor elismétli, mielőtt átlép a tenyerünkbe. Amint megtette az első lépést, jutalmazzuk meg, ezzel is erősítjük bizalmát (és kedvét a kijövetelhez).

Mielőtt azonban letennénk a padlóra, bizonyosodjunk meg arról, hogy minden csincsillabiztos a szobában. A legjobb, ha elkerítünk neki egy kis helyet, ahol rohangálhat és homokfürdőzhet kedvére. Ha eljött a lefekvés ideje, csaljuk vissza valami finomsággal a helyére.

Ha fel szeretnénk emelni, akkor azt óvatosan tegyük. Egyik kezünkkel a hátát támasszuk meg, másikkal alulról fogjuk, és gyengéden öleljük magunkhoz. Ha mégis elfutna, akkor ne próbáljuk elkapni, ne is üldözzük, várjuk meg amíg lenyugszik. Tegyünk a tenyerünkbe jutalomfalatot, majd várjuk meg, amíg magától felmászik rá. Ekkor már visszatehetjük a ketrecébe.

 KERTI RAGADOZÓK

Gyanús a csend? Nem búgnak, burrognak a díszgalambok? A törpenyúl sem neszel az ólban? A baromfi kárálása sem hallatszik? Horrorfilmet forgattak volna a kertben?

NyusztHa az éj leple alatt mészárszékké változik a kerti kifutónk, méltán kezdhetjük szidni a menyétfélék családját, annak is néhány illusztris, vérszomjas tagját. Ilyenkor az sem vigasztalja a gazdát, hogy a család legtöbb tagja hazánkban védettséget élvez. Milyen dolog az, hogy a gyilkost a törvény védi? Lássuk, kire és mire gyanakodhatunk!

A védett kisragadozók védelmét a természet védelméről szóló törvény látja el. Ennek értelmében tilos a védettnek nyilvánított állatfajok egyedeinek zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása. A jogszabály arra is kitér, hogy a védett állatok szaporodását és életvitelét ne zavarjuk, életterét (amelybe bele tartozik a lakó-, táplálkozó-, és búvóhelye) ne háborgassuk.

Ha mégis kapcsolatba kerülnénk velük, akkor erre a területileg illetékes környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség engedélye szükséges (
http://www.orszagoszoldhatosag.gov.hu/). Ez a hatóság engedélyt adhat a kisragadozók befogásához, birtokban tartásához, elejtéséhez, idomításához. Még a preparált tetemek birtoklásához is engedély szükséges. Ha illetéktelenül birtokunkban kerül egy védett állat, azt haladéktalanul szabadon kell engednünk. Ha holtan találunk rá, tetemét be kell szolgáltatni. Aki a jogszabályt nem tartja be, természetkárosítás jogcímén felelősségre vonható.

A védett kisragadozók 

NYusztNyuszt (Martes martes, eszmei értéke 10 000 Ft): a menyétfélék családjának tagja, testhossza 24 cm (farok nélkül), testtömege pedig 1,5 kg. Kiváló vadász, főleg alkonyatkor portyázik. A nyesttől a sárga torokfoltja különbözteti meg.



HermelinHermelin
(Mustela erminea, 10 000 Ft): a görény, a nyest, a nyérc és a menyét közeli rokona, bundája fehér, testtömege 0,2-0,3 kg. Késő éjjel, hajnalban vadászik, ezért Székelyföldön hajnalicskának is nevezik.






MolnárgörényMolnárgörény
(Mustela eversmanni, 50 000 Ft): nagyon hasonlít a házi görényre, de annál kisebb termetű, világosabb bundájú. Ritka állat, az Alföldön él vadon.





VidraVidra 
(Lutra lutra, 250 000 Ft): méteres, barna hátú, szürkéssárga hasú, igen ritka ragadozó. Teste részben vízi életmódjához idomult. Áramvonalas alakja és viszonylag hosszú farka, valamint hajlékony teste nemcsak gyors, hanem igen fordulékonnyá teszi a vízben.



MenyétMenyét
(Mustela nivalis , nincs eszmei értéke, de védett): a világ legkisebb testű emlős ragadozója. Testhossza arasznyi, tömege 0,1 kg körüli. Emberlakta helyek, tanyák, falvak, közelében is előfordul, de igazi élőhelye a bokros, cserjés, fás, ligetes erdőrészek.



Van néhány kisragadozó, amely nem élvez védettséget
:



NyestNyest
(Martes foina): a nyuszttól a fehér torokfoltja különbözteti meg. Sok helyen városlakóvá vált. Mindenevő: növényi és állati eredetű táplálékot egyaránt fogyaszt, étlapja ezért rendkívül változatos. Szereti a gyümölcsöt, a szőlőt, az erdei, vadon termő almát, körtét.

Vadászgörény (Mustela furo) : róla olyan sokat írtunk már .

BorzBorz (Meles meles): köpcös testű, közepes méretű ragadozó. Hossza fél-egy méter, tömege 10-15 kg. Mindenevő, gerincteleneket, kisebb gerinces állatokat (madarak, rágcsálók, hüllők), magokat, erdei gyümölcsöket, gyökereket és gombát fogyaszt, híresen torkos állat. Táplálékát éjjel szerzi. Saját vájatú üregrendszerben él.

Bármi történjen is, a gazdának, akinek hobbiállatait ragadozók pusztítják el, forr a vére. Ilyenkor jusson eszünkbe a közhely, miszerint a bosszú nem jó tanácsadó.

Gondoljuk arra, hogy a ragadozók nem rosszindulatból, gyilkos szándékkal érkeznek, csupán körülöttünk élnek, ők "ilyenek". Próbáljuk tehát leküzdeni dühünket és energiánkat a védekezésre fordítani, megerősíteni a kerítéseket, segítséget kérni a hatóságoktól.

 GÖRÉNYLÁNY: KÉT TŰZ KÖZÖTT

Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!

Minden 2500 évvel ezelőtt kezdődött: az ember kiszakította természetes környezetéből a görényt, és behozta otthonába. Célja olyan háziállat kitenyésztése volt, amely hatékonyan képes megfékezni a ház körüli kisrágcsálók elszaporodását. A görény perspektívikus tanoncnak bizonyult.

A jószágok hamar megszelídültek: háziasított faj - vadászgörény - lett belőlük. Kinézetükben, felépítésükben ugyanakkor alig változtak az eltelt idő alatt. A lakásban, mesterséges élőhelyen, magányosan tartásuk mégis változásokat okozott életükben.A_tüzelő_nőstény_pérája_akár_cseresznyeméretűre_is_nőhet.

A fény hatására ivarzik 

A vadászgörények ivari működését a megvilágított órák száma határozza meg. Ha több fényt kap, akkor nyárra, ha kevesebbet, akkor télre fog fölkészülni az állat. Természetesen a szezonalitás a fény minőségétől, és más tényezőktől is függ, de a lényegen nem változtat: egy lakásban tartott állat az év bármely szakaszában képes tüzelni, párosodni, kölyköket világra hozni.

Míg általában egy vadászgörénynél 8-12 hónapos korra tesszük az ivarérettséget (és az első tüzelést), egy lakásban tartott nőstény akár már 4 hónapos korában képes betüzelni, párosodni. Természetesen ilyen fiatal korban nem előnyös kölyköket szülni, már a nőstény egészsége és az alom életképessége szempontjából sem.

A meghosszabbodott tüzelés

A_túltüzelés_egyik_jele,_hogy_a_vadászgörény_szőre_foltokban_kihullik.A nőstény vadászgörény indukált peteérésű állat: ez azt jelenti, hogy pároztatás hiányában a nőstény nem hagyja abba a tüzelést. A meghosszabbodott tüzelés megnövekedett ösztrogénszinttel (női nemi hormon) párosul, amely akár ösztrogénmérgezéshez is vezethet.

Ennek jelei: szőrhullás (elsősorban a farkon, lábakon, nyakon, fejen), levertség, étvágytalanság, anorexia, vérszegénység. A folyamat igen gyakran az állat elhullásához vezet.

Mit tehetünk?

A vadászgörény tüzelését mindenképp figyelemmel kell kísérni. Ha elhúzódik (3 hét után már túltüzelésnek hívjuk), akkor kezelni szükséges. Fedeztethetjük a nőstényt ivaros hímmel (túltüzelés alatt kevesebb az esélye a vemhességnek, de előfordul), fedeztethetjük egy steril hímmel (az ilyen állatnak nem lehet kölyke, de elmulasztja a tüzelést - ne tévesszük össze az ivartalanított hímmel, aki a párosodásra nem képes), vagy hormonkezeléssel mulaszthatjuk el ezt az állapotot (ezt az állat életében legfeljebb 1-2 alkalommal ajánlott alkalmazni).

Mivel a vadászgörény évente többször képes betüzelni (és saját egészsége érdekében évente egy alomnál több nem ajánlott), ha nem kívánjuk szaporítani, a legegyszerűbb megoldás az ivartalanítás. Ha szaporítani szeretnénk, jó előre találjuk ki, hogy hogyan kezeljük ezt a problémát. A részletekről megkérdezhetjük állatorvosunkat is.

     

A VADÁSZGÖRÉNY HARAPÁSMENTESÍTÉSE

A csupasz láb úgy vonzza őket, mint méhecskéket a virág. Így nem csoda, hogy a kádból kilépő gazdi csupasz lábujjai csábító prédaként jelennek meg a kis kedvenc lelki szemei előtt...

A csupasz láb úgy vonzza őket, mint méhecskéket a virág. Így nem csoda, hogy a kádból kilépő gazdi csupasz lábujjai csábító prédaként jelennek meg a kis kedvenc lelki szemei előtt, melyeket muszáj levadásznia...

Azért ezt nem gonosz támadásnak kell felfogni, sokkal inkább játékból teszik, a saját szórakoztatásukra. Mert ugye mi lehetne mókásabb az egy lábon ugráló, jajgató gazdinál? Természetesen mi már kevésbé élvezzük, mindamellett, hogy fájdalmas élmény, még bosszantó is. Arról már nem is beszélve, hogy amikor megfélemlítve érzi magát vagy mérges valamiért, akkor valóban nagyot harap...

Ezek a kis jószágok meglehetősen "jól felszereltek", éles fogaikkal súlyos harapási sérüléseket okozhatnak, bár ezeket még mindig nem lehet egy napon említeni a kutyaharapással, ugyanis a tapasztalatok szerint évente igen kevés görényharapás igényel orvosi ellátást. A harapás "rossz szokás", melytől magától értetődően minden gazdi igyekszik megszabadulni.

Az orra koppintás nem működik

A leggyakoribb fegyelmezési mód, amellyel a rosszalkodó állatot a gazdik büntetik, sajnos még mindig az orra koppintás. A szakértők szerint viszont ezzel többet ártunk, mint használunk!

Az első reakció, amit egy állat csípése, harapása legtöbbünkből kivált az az, hogy jól odacsapunk egyet. Egy pofon és máris le van rendezve a dolog, majd csak megtanulja egyszer a kis rosszcsont, mit szabad és mit nem! Ez a hozzáállás azonban nem segít, főleg ha fiatal állatról van szó, amelyik játék közben véletlenül harap a kelleténél egy kicsit nagyobbat. Tetlegességünk következményeként a játékos harapás könnyen átalakulhat dühödt harapássá.

Miért harapnak?

A legfontosabb, hogy kiderítsük, mi az oka annak, hogy görényünk harap. Ha csak a kezünket harapja, akkor valószínű, hogy valaki bántotta őt korábban. Ha valóban így történt, akkor legyünk vele türelmesek és simogassuk, nyugtatgassuk, hogy ne féljen a kezünktől.

A harapásnak más okai is lehetnek, mint például a düh, a félelem vagy a védekezés . Ne csodálkozzunk azon, ha megharap, amikor benyúlunk a rejtekhelyére!

Az egyetlen megoldás tehát, ha megszüntetjük a harapási kedv motivációs okait! Azért harap, mert annak eredménye van, például eltűnik végre az őt megrémisztő, idegesítő kéz. De ha nem lesz eredménye a harapásnak (nem vesszük el a kezünket), nem fog többé harapni, hiszen nincs miért!

A krónikus harapók "rehabilitációja"

Nos még a "kesztyűs" esetek sem kilátástalanok. A legharapósabb állatokat eleinte csak kesztyűvel fogjuk meg, amelybe nyugodtan beleharaphatnak. Amikor harapnak, hagyjuk, hadd csinálják!

Még csak rájuk se nézzünk, miközben harapják a kezünket. Csak simogassuk és becézzük őket, így hamar rájönnek, hogy semmi értelme harapni, hiszen nincs eredménye! És hogy ez miért jó? Ahelyett, hogy rákoppintanánk az orrára vagy lekevernénk egy fülest, csak vakargatjuk a hasukat és simogatjuk őket, melynek az lesz az eredménye, hogy csupa pozitív élményt kapcsolnak az emberi kézhez, így végül nem akarják majd megharapni!

Sok időbe telhet a leszoktatás, főleg ha idősebb állatról van szó, de akkor is megéri, hiszen erőfeszítéseink eredményeként kesztyű nélkül is babusgathatjuk majd. Amikor először vesszük le a kesztyűt, legyünk óvatosak, hátha a csupasz kezet látva a görénynek ingere támad a harapásra. Ne tegyünk mást, csak simogassuk és kedveskedjünk neki, hamarosan felenged és felhagy a harapás gondolatával. Elmondhatjuk, hogy ha két héten keresztül nem harap, akkor sikerrel jártunk! Nem is fog harapni soha többet, illetve a következő orra koppintásig biztosan nem!

Bíztassuk a harapásmentes életmód megtartására!

Ha rendesen viselkedik, mindig adjunk neki jutalomfalatkát! Amikor szépen játszik, beszéljünk hozzá kedvesen és simogassuk meg.

És hogy mi a teendő addig is, amíg az állat megtanulja, hogy nem szabad harapni? Az egyik legbiztosabb módszer, ha bekenjük a kezünket állatuk kedvenc eledelével, így még hamarabb megtanulja, hogy sokkal kellemesebb azt lenyalogatni, semmint harapni!

 

SEGÍTSÉG, HARAP A PATKÁNYOM!

patkány megharapja a kezet, amely enni ad neki? Ez bizony több ok miatt is előfordulhat. Az egyik, hogy fél a kis állat.

A patkány megharapja a kezet, amely enni ad neki? Ez bizony több ok miatt is előfordulhat. Az egyik, hogy fél a kis állat. Ha nemrég vásároltuk és még nemigen volt ideje arra, hogy megszokja az új környezetét, az első lehetséges reakciója a harapás - különösen, ha egy hatalmas kezet lát közeledni felé és úgy érzi, nincs hová menekülnie.

Ezt megelőzhetjük, ha nem csapunk nagy zajt körülötte és békében hagyjuk őt, amíg hozzászokik új otthonához. Amikor első alkalommal közelítünk a ketrecéhez, legyen nálunk valami csemege. Lassan nyissuk ki az ajtót, szólítsuk a nevén és tartsuk elé a finomságot. Várjunk, amíg elveszi, majd a kezünket húzzuk vissza és hagyjuk magára. A patkány okos, társaságkedvelő lény, hamar kötődni fog hozzánk. Ha néhány napig a leírtak szerint járunk el, a hívásunkra oda fog jönni a ketrec ajtajához. További pár nap elteltével pedig már akkor az ajtóhoz fog sietni, amikor meghallja, hogy beléptünk a szobába.

Ha kedvencünket ki szeretnénk venni a ketrecéből, hogy játsszunk vele (ezt foglaljunk bele a napirendjébe) vagy hogy rendbe tegyük a helyét, fokozatosan szoktassuk hozzá az érintésünkhöz és a szagunkhoz. Soha ne emeljük fel a farkánál fogva, hiszen a kutyát se a fülénél ragadnánk meg. Óvatosan fogjuk át ujjainkkal a testét, tartsuk határozottan, de ne szorítsuk. Vegyük ki a ketrecből és tegyük rá a másik tenyerünkre, ahol ideális esetben már várja őt egy kis jutalomfalat. Némi ismétléssel ez a mutatvány már semmilyen problémát nem fog jelenteni.

A patkányok agresszivitása

A patkányok egyéb eredetű agresszivitását már nehezebb - ha nem lehetetlen - megfékezni. Az egyke kedvencek gyakran agresszívan reagálnak az új lakótárs érkezésére. Az újonnan jöttel való összeismerkedés komoly gondot jelenthet, hiszen patkányunk addig az egész ketrecet magáénak tudhatta. Több állat agresszivitása egészen addig fajulhat, hogy akár meg is ölhetik a területüket bitorló betolakodót. Mindent összevetve, nem szerencsés, ha egy már kialakult egyensúlyt felborítunk azzal, hogy megpróbálunk egy új állatot rákényszeríteni a többire. Az idegessé, nyugtalanná vált "őslakosok" végül már az ujjunkat is összetéveszthetik a nem szívesen látott társbérlővel. Tehát ha több patkányt szeretnénk, a legcélszerűbb, ha egy-egy ketrecben azonos nemű párokat tartunk.

A hím patkányok ivarérettségük elérése után szintén agresszívvé válhatnak. Jellemük sokszor drasztikusan megváltozik, ennek egyik következménye a harapósság. Ha ez tartósnak bizonyul, keressük fel az állatorvost, aki kezelni fogja az állatot. Lehetséges megoldásként javasolni fogja az ivartalanítást. A nőstény patkányok vemhességük idején vagy az utódok megszületése után ritkán nyugtalanná, hiperaktívvá válhatnak.

Jó vérmérsékletű patkányt a legjobb eséllyel megbízható, elismert tenyésztőtől tudunk beszerezni. Az agresszív egyedek nagy valószínűséggel hasonló tulajdonságokkal bíró utódokat fognak nemzeni, ezért az állat jellemére feltétlenül kérdezzünk rá a vásárláskor.

 

 
Látogattatok
Indulás: 2007-01-10
 
Kutya fajták
 
Macska fajták
 
Óra
 
link
 
 
egér
 
hal
 
A hét képe

 
Kisemlősök
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre