cikuty
cikuty
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szavazz!!!
Szavazz!!!
Szerinted meik állat a legnépszerübb???

kutya
macska
görény
tengerimalac
halak
hüllök
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Állati menü
 
Indián világ
 
Tündér tüdnivalók
 
Csacskásoknak
 
Boldog...
 
CSÓKTÖRVÉNY!!:D

 
A fengshui titkai
 
Fajok

AFRIKAI VERSENYEGÉR

LAOSZI SZIKLAPATKÁNY, A MEGKERÜLT ŐSMÓKUS

Linné alapos munkát végzett, manapság már csak elvétve kerülnek elő új állatfajok. A 11 millió éve kihalt patkánymókus igazi szenzáció. Ropogósra sütve találtak rá egy laoszi piacon.

A laoszi sziklapatkány (Laonastes aenigmamus) a helyiek által csak kha-nyou-ként emlegetett "patkánymókus" a Diatomyidae család oszlopos tagja. És hogy miért érdekes mindez? Mert alig egy évvel ezelőttig azt hittük, hogy ez a rágcsálócsalád már 11 millió éve kihalt. Ugye mindenki azt hitte?

Az új fajra a Vadvédelmi Társaság (Wildlife Conservation Society) egyik munkatársa talált rá a helyi piacon, ahol ropogósra sütve árulták. Az éjszaka leple alatt rágcsáló sziklapatkányt csak a helybéliek ismerték, a kívülállók szeme elől egészen mostanáig sikeresen elrejtőztek a trópusi rengetegben.

A patkánymókus elnevezés sötét, patkányszerű feje és hosszú bozontos farka miatt ragadt rá. A rágcsáló súlya körülbelül 400 g, testhossza mindössze 26 centiméter, ebből 14 centit a farka tesz ki. Járása érdekes, kacsára emlékeztető, amelyet kifelé álló lábfejének köszönhet. Lépései a talajon meglehetősen bizonytalanok, viszont annál inkább hatékonyak és haladósak a kiálló sziklafalakon.

A sziklapatkány növényevő, többnyire magok, füvek és levelek szerepelnek étlapján, de alkalmanként szívesen fogyaszt kisebb rovarokat is. Életformája hasonló az éjszakai rágcsálókéhoz, szingli életet él: a nősténnyel csak egyszer, a párzás idején találkozik. A nászéjszaka után pár héttel egyetlen utód jön a világra.

A Floridai Egyetem munkatársainak lehetősége volt alaposabban megvizsgálni az ismeretlen fajt. Az együtt töltött idő alatt, a sziklapatkány megszokta, és úgy tűnik megszerette új környezetét, a körülötte lévő embereket. A lassú mozgású kis állatka nagyon barátságos, tanulékony, érdeklődő.
Még az is előfordulhat, hogy hamarosan viszontlátjuk a rágcsálóbarátok otthonaiban! Ki tudja?!

KÍNAI CSÍKOS HÖRCSÖG

Csíkos, de nem mókus. Patkányszerű feje van, de mégsem patkány. Mi az?

A hörcsög szó hallatán szinte mindenki a szíriai aranyhörcsögre gondol, pedig a kínai csíkos hörcsög (Cricetulus barabensis griseus) is legalább akkora népszerűségnek örvend a gyerekek körében.

Az Észak-Kínában és Mongóliában őshonos patkányszerű hörcsög - mely jelzőt megnyúlt fejének és rövid (20 mm) kapaszkodó farkának köszönhet - mindössze 9 centiméter hosszú és 38-46 g. A nőstény kisebb, mint a hím, de ezzel az információval nem megyünk sokra, ha csak egy hörcsögünk van.

Sokkal biztosabb módszer a nemek megkülönböztetésére, ha az ivarnyílás és a végbélnyílás közti távolságot összehasonlító vizsgálatnak vetjük alá: a nősténynél a kettő nagyon közel van egymáshoz, míg a hím esetében körülbelül 3-5 mm-re, tehát azért itt már jobb esélyeink vannak. Persze a gyakorlatlan szemnek ez sem könnyű feladat, de esetleg vigasztalhat a mondás, hogy gyakorlat teszi a mestert: túl néhány almon, vagy felnőtt egyedeket vizsgálatánál sokkal könnyebben megy a dolog. Színük szürkésbarna, a hátukon, a gerincvonalon pedig jól látható fekete csík fut végig. 

Kis lakás, de nagy mozgástér!

Ez a hörcsögfaj valamivel jobban szocializált, mint a többi: nem feltétlen végződik vérfürdővel, ha két kínai hörcsög kölcsönhatásba lép. Ha esetleg mégis, akkor lehetőleg válasszuk szét őket, még a tragikus végkifejlet előtt! Persze nem érdemes kommunában tartani őket, sokkal jobban kedvelik a magányos létet. Bár lustább jószág, mint fajtársai, azért ő is sokat szaladgál.

Mivel éjszakai műszakban dolgozik, így a konfliktusok elkerülése és a nyugodt éjszaka érdekében nem árt beszereznünk egy olajozottan működő mókuskereket és pár ágas-bogas gyökeret, amelyben kedvére futkoshat és bujkálhat az éjszaka folyamán. Ha ezek megvannak, akkor nincs nagy szükség emeletes luxuslakásra, kilátással a Dunakanyarra, elegendő egy 40x30 centiméter alapterületű garzon.

Alapvetően tiszta állat, sok időt tölt mosdással, ezért, hogy ne menjen el a kedve, valamivel gyakrabban cseréljük az alomként elhelyezett forgácsot (fenyőt ne, inkább nyárfából készült forgácsot használjunk), mint azt esetleg a szag indokolná! Terráriumát a lakás nyugodt pontján helyezzük el. Nyári szabadságát nem a tengerparton tölti, mert nem kifejezetten trópusi állat, úgyhogy nyílt napfénytől és sugárzó hőtől távol tartsuk, pont, mint egy spray-s flakont. Ha nem tartjuk be e tanácsot, akkor kis hörcsögünk könnyen az örök dinnyemezőkre költözhet. Az ideális hőmérséklet számára a 17-22 C°.

Amilyen kicsi, olyan nagy az étvágya!

Termetét meghazudtoló mennyiséget képes felfalni, vagy a pofazacskójában elspájzolni ínséges időkre. Szívesen fogyasztja a kereskedelemben kapható előre csomagolt, hörcsögöknek készült magkeveréket, de ha rajta múlna, csak gyümölcsöt és zöldséget enne. Ezek közül az almát, a héjas borsót, a brokkolit, a salátát, a sárgarépát, a dinnyét és a diót részesíti előnyben. Az étrendet változatosabbá tehetjük némi túróval, sajttal, keksszel, száraz kenyérrel és egy-egy lisztkukaccal. Esetleg ha akad néhány kallódó sáska vagy szöcske a spájzban, nyugodtan nekiadhatjuk, nem fog fintorogva elfordulni tőle. Emberi ízlésnek elég gusztustalan szokás, de más kultúrkörökben elfogadott dolog a koprofágia. Mentségére legyen mondva, hogy nem holmi bizarr kulináris örömszerzés céljából, hanem egészségügyi okokból nassolgat a saját ürülékéből: a tápanyag- és ásványi anyag igényét többnyire nem tudja fedezni az elfogyasztott táplálékkal, így azt a kiürülő, már "átalakult" bélsárból pótolja.

Tévhit, hogy a hörcsög nem iszik, napi folyadékszükséglete 10 ml ivóvíz, amit szopókás itatóedényből célszerű biztosítanunk. Persze nem kell kétségbeesnünk, ha jószágunk két napig hozzá sem nyúl az ivóvízéhez. Feltehetően azért, mert nem szomjas. Ha ugyanis magas víztartalmú (például dinnye) szerepel az aznapi étlapján, bőven elég a folyadék, de ezt ő úgyis jobban tudja.

Szapora jószág

A családalapítás márciusban kezdődik, és egészen szeptemberig számíthatunk bőséges gyermekáldásra. A 20-20 napos vemhességi idő végén általában 4-5 utódot hoznak világra, melyek súlya mindössze 2-3 g. A kicsik védelme érdekében az ellést követő néhány napban ne zargassuk az anyát, kerüljük a kölykök megfogását, az állatok áthelyezését. A kicsik bőre 3 naposan kezd el besötétedni, 6-8 naposan már megjelennek a pelyhes szőrök a testükön, ekkor már valamivel jobban hasonlítanak egy hörcsögre. 9 naposan szilárd táplálékot is elkezdenek fogyasztani. A szemüket 14-16 naposan nyitják ki, 21-28 naposan pedig már elválaszthatók. Ivaréretté 6-8 hetesen válnak, felnőttkori méretüket pedig 3 hónaposan érik el. Nem túl hosszú életűek, legalábbis egy mamutfenyőhöz képest: ideális körülmények között 2-3 évig boldogíthatnak bennünket.

 

JAPÁN TÁNCOLÓEGÉR

Nem mindennapi látvány a táncolóegér: ellentétben az egyéb, egész nap alvó kisrágcsálókkal, ő fel-alá rohangálva, időnként táncra perdülve szórakoztatja közönségét.

Az örökmozgó japán táncolóegér kedvelt társállat, a kereskedők is nagyon szeretik. Népszerűségét apró termetének - a kifejlett példány mindössze 7cm és 15 gramm - és táncos lábainak köszönheti.

Kifulladásig futkározik, hancúrozik terráriumában és a szobában (ha ki merik engedni). Mozgásigényénél talán csak kíváncsisága és szeretetigénye nagyobb. Könnyen barátkozik és rokonaival ellentétben, egyáltalán nem harap.

Mehetünk vissza a balettbe ugrálni!

Piciny testét fehér szőr borítja, melyet fekete vagy bézs foltok tesznek egyedivé. Magas szociális érzékekkel rendelkező állat (magyarul: magában magányos), ezért párban vagy kis csoportban érdemes tartani. A nőstények könnyebben tarthatók, de ha hímet szeretnénk - viszont egércsaládot nem -, akkor az feltétlenül legyen egyedül, ugyanis ha több hím kerül egy terráriumba, akkor gyakoriak lesznek a rangsorért folytatott harcok.

A táncolóegér várható élettartama 2-3 év. Hat hetesen válik ivaréretté, és a párzás után 20-22 napra születnek az utódok. Az alomszám általában 7-10, mely az életkor előrehaladtával általában csökken. Az újszülötteket és a mamát az első pár napban nem szabad zavarni, mert az egérmama idegessé és agresszívvá válhat, melynek a kicsik látnák kárát.

A parkett ördöge

Tartása egyszerű, csupán megfelelő nagyságú terráriumot igényel (minimum 55x40x35), hogy táncolási hajlamát kiélhesse. Lakásába faforgácsot vagy papírhulladékot tegyünk be alomként. A táncolóegér annak ellenére, hogy szeret a figyelem középpontjában lenni, nem veti meg a csinos kis búvóhelyeket sem - mégiscsak éjszakai állat - melyek elkészítéséhez a műanyag- vagy cserépedények a legjobbak.

A japán táncolóegér - mint minden egér - gyakorlatilag mindenevő, de legszívesebben növényi eredetű eleséget fogyaszt. Kedveli a díszállat-kereskedésben egyszerűen beszerezhető, kisrágcsálók számára készített magkeveréket. De nem sértődik meg, ha néha napján meglepjük dióval, mogyoróval. Az ilyen olajos magvak etetésével - magas zsírtartalmuk miatt - legyünk óvatosak, inkább csak kiegészítő eleségként és jutalomfalatként adjuk. A zöldségfélék és a gyümölcsök is kedvenc csemegéi között szerepelnek. Friss víz mindig legyen elérhető számára, itatóját naponta mossuk, töltsük!

Törékeny jószág, ezért ha szeretnénk felemelni, akkor azt egész testénél fogva tegyük! Soha ne emeljük fel farkánál fogva, ne szorítsuk szorosan magunkhoz, mert ez belső sérülésekhez vezethet. Okos, értelmes állat, még trükköket is taníthatunk neki! A jó bánásmódot pedig szeretetével és kedvességével viszonozza.

LAJHÁRMAKI

A barátságosnak tűnő állatkának megvan a maga titka: a lassúságát méregfogával ellensúlyozza a vadászat alkalmával. Move it, move it!

Talán nem a lajhármaki (Nycticebus coucang ) a leggyorsabb állat a Földön, de rendkívül jó mászó és speciális vérereinek köszönhetően hosszú órákon keresztül képes - egy lábon - a fák ágain lógni. A félmajmok alrendjébe, ezen belül pedig a lóriszerűek osztagába tartozik. Bár a majmokhoz hasonló, a maki meglehetősen egyszerű gondolkodású teremtés. A feje a ragadozókéra emlékeztet, megjelenése és életvitele miatt mégis a rovarevőkhöz áll közelebb.

Olyanok mint a baglyok

Éjszaka aktív, fán lakó állatok, bár fáról fára ugrálni nem tudnak. Fogódzó lábuk hüvelykujja kapaszkodásra módosult. Szemük nagy, mozdulatlanul elõre meredő, retinájuk pedig - akár a macskáké - fényvisszaverő. Farkuk hosszú és rendkívül jól fejlett, ügyesen használják mászás és egyensúlyozás közben. A sötét szürkétől kezdve a narancsos színeken át egészen a fehérig szinte minden színárnyalatban pompáznak. Hosszuk 26-38 cm, súlyuk 0,5-1 kg között mozog. A trópusi esőerdőkben közel 1,3 km-es magasságban, a fák tetején élnek. Nem ritkaság közöttük a 20 éves "maki nagyi" sem, amely élete során legalább 18 kismakit hozott a világra (ez igen jelentős mennyiség, ha tekintetbe vesszük 191 napos vemhességi idejüket).

Báránybőrbe bújt farkas

Az édes külső vérmes vadállatot takar. Hatalmas, éles szemfogai és erős állkapcsai fájdalmas sebeket ejtenek kiszemelt áldozatán. Ráadásul a fogak ejtette éles fájdalom nem minden: a lajhármaki ugyanis mérgezni is képes! A könyökén található faggyús mérgező váladékot a vadászat előtt szájába továbbítja, majd nyálával vegyíti. A vámpírokkal ellentétben nem a szemfogával, hanem egy alig észrevehető elsülső fogával sebzi meg áldozatát -í gy juttatva mérget a sebbe. Az anyamaki ezt a mérget alkalmazza picinyeinek védelmezésére is. Mielőtt vadászni indulna átnyalogatja kicsinyeit a fejük búbjától a talpuk közepéig, így tartja távol a rájuk vadászó ragadozókat. Hazatérve legtöbbször apró rovarokat, madártojásokat és kisebb gerinceseket tesz csemetéi elé.

Fel a kezekkel?

Vadászstílusa is nagyon egyedi, áldozata ugyanis legtöbbször észre sem veszi - a lajhármaki lassúságának köszönhetően -, hogy veszély fenyeget, így a maki teljesen véletlenszerűen, közvetlen közelről támadhat. Azonban ha őt fenyegeti veszély, karjait rombusz alakban kulcsolja össze feje felett. Akár azt is hihetnénk, hogy megmerevedett, - ráadásul olyan aranyos ebben a helyzetben - pedig szó sincs pánikról. Feltartott karjaival nagyon gyorsan veheti szájába a mérget könyökéből és készülhet fel a végzetes harapásra.

Tartásuk nem egyszerű

A lajhármakik olyanok mint az őserdei orchideák: magasan a fák tetején élnek. Tartásuk ezért nem egyszerű, meglehetősen nehéz az esőerdő nyújtotta természetes körülményeket biztosítani számukra. Bár semmi
sem lehetetlen.

Latin név: Nycticebus coucang
Angol elnevezés: Slow loris
Német elnevezés: Plumplori

REPÜL-A REPÜL-A... MÓKUS?

Batman erdei rokona - vékony repülőhártyájának segítségével - a magasabb fák tetejéről az alacsonyabbakra "vitorlázik".

A repülőmókus (Glaucomys volans ) Észak-Amerika keleti részén, keményfaerdők mélyén lakozik, különösen kedveli a juhar-, bükk-, tölgy- és nyárfákat. Apró termete - súlya nem több mint 50-70 g, hossza kb. 25 cm - ellenére hatalmas szemei vannak, melyek éjjeli életmódjához és a "repüléshez" szükséges éleslátáshoz alakultak ilyenné. Teljes testhosszának csaknem felét a nagy, borzas, hát-hasi irányban lapított farok teszi ki.

A nagy vitorlás 

Valójában nem tud repülni, hanem - vékony repülőhártyájának segítségével - a magasabb fák tetejéről az alacsonyabbakra "vitorlázik". Ugrás előtt csak széttárja lábait, ezáltal a test két oldalán - a csukló és boka közt lévő - hártya kifeszül és máris kész a vitorlázásra. A hártya feszességének változtatásával és  farka pozícionálásával képes szabályozni sebességét, valamint remekül becélozni a menetirányt.

Landolás előtt farkát megemeli - ezzel lassítja sebességét - lábait pedig úgy tárja szét, hogy hártyái ejtőernyőként működjenek. Mindig normál testtartásban - fejjel felfelé - landol a fatörzsön, érkezés után azonban rögtön továbblendül valamelyik közeli fára, kijátszva ezzel a rá várakozó ragadozót, amely - az akár 50 méteres vitorlázás ideje alatt - nyugodtan "kiszámolhatta" az érkezés helyét.

Szaporodás

Évente kétszer szaporodik, párzási időszaka januártól áprilisig és júniustól augusztusig tart. A nőstények vemhességi ideje csupán 40 nap - általában 2-3 utódot hoz létre. Ellés után 90 nappal már el is választja a piciket, egy év elteltével pedig ez a nemzedék is készen áll a családalapításra. Üreges fákban és a fakopáncs által készített odúkban rendezi be lakhelyét, melyben a nőstény harciasan védelmezi utódait.

Bár eddig azt állították, hogy a hím csak a szaporodási időszakban keresi fel a nőstényt, ennek ellentmond az a tény, hogy rendszeresen látni repülőmókust párjával.Télvíz idején pedig 10-20 fős csapatokban járják az erdőt. Élettartama a vadonban átlagosan 5-6 év, fogságban - ahol minden szükséges tápanyagot és védőoltást biztosítanak számára - 10 évig is elélhet.

Táplálkozás

A déli repülőmókus mindenevő, kedvencei közt azonban a magvak, mogyorók, makkok és a különféle bogyók szerepelnek.

Tartása

Ha szeretnénk egy ilyen kis csodajószágot, nem árt, ha van a kifutójában néhány méretes fa, hogy kedvére vitorlázhasson. A lakásban tartott állatkák esetén feltétlenül gondoskodni kell a balesetmentes röppályáról. A cicákat pedig száműzzük otthonról, mert bizony a repülőmókus kedvelt csemegeként szerepelne az étlapjukon.

Latin név: Glaucomys volans
Angol elnevezés: Southern Flying Squirrel
Német elnevezés: Assapan, Zwerg-Gleithörnchen

DENEVÉR

Mindenki hallott már denevéres rémtörténetet: megtámadja az embert, belecsimpaszkodik a hajunkba és vért szív. És ez már biztos? - kérdezné Lusta Dick.

Mindenki hallott már rémtörténeteket a denevérekkel kapcsolatban, hogy megtámadják az embereket, belecsimpaszkodnak a hajunkba, és vért szívnak. A denevérek egyenlőek a sötétséggel, halállal, vámpírokkal és egyéb rémisztő dolgokkal, igaz? Tévedés. Lássuk valójában mit is tudhatunk a denevérekről!

A denevér az egyetlen emlős állat amelyik ténylegesen repül, szárnyaival csapkodva tartja fent magát a levegőben. Néhány más kisemlős, mint például a repülő-mókus elsősorban vitorlázik a levegőben. Mivel a denevérek teljesen egyediek az emlősök között, ezért a Chiroptera rendbe (Denevérek - rendje) soroljuk őket.

Tájékozódás

Szemben az általános hiedelemmel a denevérek nem vakok. Habár meglehetősen jól látnak, egyúttal ultrahang segítségével is képesek tájékozódni, amelyek az emberek számára nem hallhatóak. A ultrahang hullámok visszaverődését a legtöbb esetben nagy tölcsér alakú fülükön keresztül érzékelik. Az ultrahang segítségével a kicsinyeiket is könnyebben megtalálják a zsúfolt telepeken. Néhány denevér magányos életet él, és nappal fejjel lefelé lóg védett helyeken, mint padlások, fészerek, vagy a fák lombkoronája. Más fajtái barlangok mélyén élnek kolóniákban.

Szaporodás

A hím és nőstény denevérek általában külön vannak a nyári időszakban. A párzás rendszerint kora ősszel történik, az utódok azonban csak tavasszal születnek,ekkor történik a megtermékenyítés. A kis denevérek vakok, nincs szőrzetük és 6 hetes korukig az anyjuk gondoskodik róluk. A fiatal denevérek egy hónapos korukban kezdenek el repülni. Bár viszonylag alacsony a reprodukciós arány, ezt valamelyest ellensúlyozza a hosszúnak mondható 20 év körüli átlagos életkoruk. A kis barna denevér a hasonló méretű emlősök között a leghosszabb ideig, akár 30 évig is elélhet, de ez meglehetősen ritka.

Téli álom

A Magyarországon élő denevérek télen visszavonulnak, ilyenkor a rovarok is kisebb számban fordulnak elő. Mikor téli álmot alszanak, a testhőmérsékletük megközelíti a levegő hőmérsékletét, a légzésük és szíverrésük nagyon lassúvá válik. Ebben az állapotban viszonylag könnyen felriaszthatók, azonban ez az állatok számára végzetes is lehet, mivel felélhetik a hideg télre eltartalékolt zsír-felesleget, tehát lehetőség szerint tartózkodjunk ettől.

Veszettség

A denevérek körében is előfordulhat a veszettség, de a becslések szerint ez a denevérek kevesebb mint 1 százalékát érinti.

Denevérek a házban

Az egyetlen módja, hogy távoltartsuk őket, ha nincsenek szabad nyílások ahol beköltözhetnek. Ezek lezárását mindenképpen akkor tegyük meg amikor nincsenek a közelben. Nyáron lehetnek kicsinyeik is, ezért a legcélszerűbb később lezárni ezeket a helyeket mikor a denevérek már elmentek. A denevér csak a már meglévő réseken közlekedik, tehát nem rongálja házat, nem tágítja tovább a repedéseket. Viszonylag békés módja a védekezésnek ha hálók segítségével elzárják ezeket a nyitott részeket a házon. A háló alatt kicsúszhatnak ha ki akarnak menni, de nem tudnak majd visszarepülni a házba. Ha mégis bejutott a házba, a legegyszerűbb módja a kitessékelésnek ha kinyitjuk az ajtót vagy az ablakot. A legfontosabb, hogy maradjunk nyugodtan és a gyerekeket valamint az állatokat vigyük el a közelből. Lehetőség szerint maradjunk közel a falhoz. Így a denevér nagy valószínűséggel U-alakban közlekedik majd a leszűkült hely miatt, a magasságát a falak mentén nyeri vissza, míg a szoba közepe felé lejjebb ereszkedik majd. Ha pont ott állunk a szoba közepén, olyan érzésünk lehetne, hogy pont felénk repül. Ha a denevér még azelőtt eltűnik, hogy biztosítottuk neki a kijáratot, akkor valószínűleg leszállt valahol. Függönyök mögött, ruha-akasztón, növényeken. Ha kéz-közelben van, akkor egy vastag törököző segítségével meg is foghatjuk óvatosan, de semmi képpen nem puszta kézzel. Arra azért készüljünk fel, hogy hangosan tiltakozni fog ha megérintjük. A legjobb ha van nálunk egy pár erős bőrkesztyű. A szedéskor próbáljunk a szárnyra koncentrálni, de mindenképpen óvatosan fogjuk meg, nehogy megsértsük.

Ha nem bízunk annyira magunkban, az alábbi elérhetőségeken kérhetünk segítséget:

  • Budapesti Denevérvédelmi Csoport , 1131 Budapest Futár u. 7. Tel:20-364-1380,
  • Magyar Denevérkutatók Baráti Köre 5452 Mesterszállás, Szabadság út 13 tel: 56-313-239,
  • Magyar Denevérvédelmi Alapítvány 3411 Szomolya Széchenyi u. 23. Tel: 49-426-366

TÉVHITEK

Belerepülnek a hajamba!
Nem igaz.
A denevéreknek különösen jó a tájékozódási képességűk, még nagy sebességű mozgás esetén is. Ultrahangok segítségével is képesek tájékozódni, többnyire rovarokkal táplálkoznak. Remélhetőleg nem találnak egyet sem a hajadban. Nagyjából annyi kedvük van belegabalyodni a hajadba, mint amennyire Te szeretnéd, hogy oda kerüljenek.

A denevérek piszkosak!
Nem igaz.
A valóságban a denevérek nagyon tiszta állatok. Általában mikor visszatértek a pihenőhelyükre gyakran szánnak rá időt, hogy tisztálkodjanak csakúgy mint a macskák tennék.

A denevérek veszettek!
Elképzelhető, de nagyon kissé valószínű.
A denevérek hasonlóan a többi emlőshöz, lehetnek veszettek. Ezekért a balesetekért azonban kevesebb mint 1%-ban okolhatók. Azon kevés denevér között akik veszettséget hordoznak, nagyon ritkán fordul elő, hogy harapnak is. Ha ilyet is tennének akkor félnek és önvédelemből teszik azt.

A denevérekről csupa olyan képet látok, hogy meresztgetik a hatalmas fogaikat, mintha csak meg akarnának harapni valakit!
Talán, de nem azért amiért Te gondolod.
A denevérek többnyire nyitott szájjal repülnek, vagy azért hogy elkapják a vacsorát, vagy azért mert így bocsájtják ki azokat a hangokat amelyek segítségével navigálnak. Néhány fényképész megfogja a denevért, hogy készítsen róla pár jó képet. Ebben a helyzetben a denevér nagy valószínűséggel halálra rémül és valóban meresztgetheti a fogait önvédelemből. Általában azonban nagyon félénkek és békénhagynak téged.

A denevér megharapja a nyakam és kiszívja a vérem!
Nem igaz.
Egyedül a vérszívó denevér táplálkozik vérrel, és csak Közép, valamit Dél-Amerikában honos. Ráadásul nem emberek, hanem marhák és madarak vérével táplálkozik. Általában ezek az állatok ritkán pusztulnak el a denevérek miatt. Az összes többi denevér egyáltalán nem szereti a vért.

ÉRDEKESSÉGEK

Több mint 1 000 féle denevérfaj létezik a világon, ugyanakkor elsősorban a trópusokon fordulnak elő.

A hondurasi fehér-denevér, színes hófehér bőrű sárga orral és fülekkel, nagy leveleket szed össze a fákról, ezekből sátrat épít, hogy óvja lakhelyét a hatalmas trópusi felhőszakadásoktól.

A denevérek változatosan táplálkoznak, a virágméztől kezdve, a halakon át a kisemlősökig és rovarokig sok mindent elfogyasztanak. Egy kis barna denevér több mint 600 szúnyogot képes elkapni egyetlen óra alatt. Az európai fajok szinte kizárólag rovarokkal táplálkoznak.

Minden évben csak egyetlen utódot hoznak világra.

A Chiroptera szó jelentése "kéz-szárnyúak".

A tequilát Agave növényekből készítik, amelyek szaporodási képessége egyharmadára esik vissza a denevérek nélkül, akiknek fontos szerep jut a növények beporzásában is.

A Bacardi denevér megjelenik minden egyes Bacardi márkanév alatt futó terméken. A családi hagyomány szerint az eredete 1862-ig nyúlik vissza amikor Don Facundo felesége, Dona Amalia Lucía Victoria Moreau azt tanácsolta, hogy használják a denevért mint védjegyet az új rumhoz.

Mikor belépett a Bacardi szeszfőzdébe, Amalia azt vette észre, hogy egy csapat gyümölcs-evő denevér él a tetőgerenda alatt. A denevéreknek Dona Amalia nagy jelentőséget tulajdonított. Mivel szerette a művészetet, tudta, hogy Kuba őslakosai a Taínók úgy tekintették a denevéreket mint a kultúrális értékek hordozóit. A helyi történetekből pedig tudta a denevéreknek azt tulajdonították, hogy egészséget, szerencsét és családi egységet hoznak.

A javaslata ugyanakkor racionális és jól átgondolt is volt egyben. Mivel a 19. században igen nagy fokú volt az írástudatlanság, ezért egy terméknek könnyen megjegyezhető logóra - védjegyre - volt szüksége, hogy az emberek jól be tudják azonosítani. A hírek gyorsan bejárták Kubát Don Facundo új rumjáról: a gondosan érlelt, gazdag sötét rum, ami nagyon kellemes ízűnek bizonyult. De a denevér mítosza is közrejátszott a sikerben. A denevér híre együtt terjedt a finom rumhoz kapcsolódó szóbeszéddel. Mint azt a helyi mesélők is megerősítették, a denevér jószerencsét hozott és varázserőt adott a rumjának.

DZSUNGÁRIAI TÖRPEHÖRCSÖG

Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. Bár társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett.

Bár a dzsungáriai törpehörcsög társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett.

Története

Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé.

Leírása

A hozzá nagyon hasonló Campbell-hörcsöggel ellentétben ennek a fajtának csak három színváltozata ismert: a vadas, a winter-white és a pearl (gyöngyház).

Beszerzése

Állatkereskedésekben nem elterjedt, célszerű tenyésztőtől beszerezni.

Az állat helyének kialakítása

Szobahőmérsékleten, leginkább 20-25 °C-on érzik jól magukat. Melléképületben is elhelyezhetjük őket, csak vigyázni kell, hogy a hőmérséklet télen se süllyedjen 15 °C alá. A helyiség jól szellőző és huzatmentes legyen. Az egy-két állat számára kialakított férőhely legalább 35-40 cm hosszú és 25 cm magas (ennél a magasságnál célszerű rácsos tetőt is felszerelni).

Etetés-itatás

Az állatok vizet csak ritkán isznak, és ha elég lédús zöldfélét kapnak, akkor egyáltalán nem szükséges vizet adnunk nekik. Nyáron, ha nagy a meleg és egy-két napig nem tartózkodunk otthon, használjunk önitatót. Lehetőleg kifejezetten hörcsögök számára gyártott mag- vagy tápkeveréket vásároljunk. Ezzel sok problémát megelőzhetünk! A friss zöldfélék biztosítása a vízszükséglet fedezésén túl egyéb szempontok miatt is fontos!

Legjobb a szabadban (tiszta helyről!) szedett fű, pitypanglevél, tyúkhúr, egyéb kerti gyomok, de adhatunk almát, görögdinnyét, sárgarépát, paprikát, paradicsomot, céklát, marharépát, uborkát és sok más gyümölcs- és zöldségfélét is. Hetente egyszer-kétszer adjunk állati eredetű fehérjét tartalmazó ételeket. Ez lehet sajt, túró, lisztkukac , főtt csirkecsont, ún. dropszok stb.

Gondozás

Alomként faforgácsot használjunk, amit legalább kéthetente cseréljünk. Tegyünk be egy házikót is, mivel az állatok nappal alszanak és szeretnek ilyenkor és a kölykök nevelésekor is ebben tartózkodni! Fadarabokkal, ágakkal is változatossá tehetjük állataink férőhelyét. A rágcsálás elfoglaltságot jelent, és az állandóan növő fogakat is koptatja. Építhetünk alagutakat, esetleg időnként betehetünk egy mókuskereket.

A dzsungáriai törpehörcsög szőrével nincs teendőnk. Ha vérző, gennyes sebeket találunk rajta, nem eszik, gubbaszt, mindenképpen keressünk fel egy állatorvost!

Szaporítás

A kölykök már néhány hetesen ivarérettek, de a nőstények első fedeztetésével várjunk kb. 3 hónapos korukig!  Ha egy pár egyszer már összekerült, nem szabad különválasztani őket, mivel nagyon csúnyán összemarhatják egymást, ha újból összekerülnek! A nőstényt a szülés után sem szabad különtenni a hímtől, csak ha már nem akarjuk többé szaporítani. A két szülő együtt neveli a kölyköket. A vemhességi idő kb. 16 nap.

A pár számára a szülés és az utódnevelés idejére biztosítsunk nyugodt körülményeket. A kölykök csupaszon, csukott szemmel jönnek a világra. Jelenlétüket csak nagyon vékony, síró hangjukról lehet felismerni. 2 hétig csak szopnak, de ezután már a fészket elhagyva (bár anyjuk igyekszik visszavinni őket), elkezdik kóstolgatni a szilárd élelmet. A kölyköket 4 hétig kell az anyjuk mellett tartani, ezután válasszuk szét őket nemek szerint. A kölykök neme nehezen, de megállapítható; kérjünk meg egy tapasztalt tenyésztőt, hogy mutassa meg, miként.

Latin név: Phodopus sungorus sungorus
Angol elnevezés: Djungarian Hamster
Német elnevezés: Dsungarischer Zwerghamster

FEHÉR PATKÁNY

Újabban az Amerikai Egyesült Államokban, Angliában - sőt immár hazánkban is - valóságos háziállatokká válnak a patkányok és különféle színváltozataik.

Bevezető  
 
Újabban az Amerikai Egyesült Államokban, Angliában - sőt immár hazánkban is - valóságos háziállatokká válnak a patkányok és különféle színváltozataik.

Története

A fehér patkányok ősei, a vándorpatkányok eredetileg Kínában őshonosak. Innen terjedtek szét - többek között a tengerjáró hajók "közvetítésével" - a világ szinte minden tájára.

Leírása

A kifejlett állatok 20-24 cm nagyságúak, amelyhez 18-22 cm-es csupasz farok tartozik.

Beszerzése

A fehér patkányok könnyűszerrel és olcsón beszerezhetők állatkertekből, orvostudományi, gyógyszeripari és biológiai kutatóintézetekből, kisállattenyésztőktől stb.

Az állat helyének kialakítása

Meglepően tanulékony állatok. Könnyen megismerik gondozóikat, ami például a fehér egereken nem figyelhető meg.

Az is figyelemre méltó előnyük, hogy minden különösebb nehézség nélkül lehet régi és új állatokat egy helyre összezárni anélkül, hogy ebből valami baj, verekedés, összetűzés származna.

Etetés-itatás

A korszerű tenyészetekben már évek óta úgyszólván kizárólag granulált, dugósított patkánytápot adnak az állatoknak. A kifejlett példányok naponta 15 g-ot, a szoptatós anyák 20 g-ot kapjanak. Ez a granulált patkánytáp kielégíti állataink fehérje-, zsír-, szénhidrát-, ásványi anyag- és vitaminszükségletét.

Gondozás

A fehér patkányok egy része kiszámíthatatlan és harapós, ezért legyünk elővigyázatosak az ismeretlen példányokkal szemben.

Szaporítás

Ivarérettségüket a hetedik, nyolcadik, kilencedik hétre érik el. Ivarzási időszakuk az egerekéhez hasonló. Ez hideg időben kissé elhúzódhat.

4-10 nőstényre számítunk 1 hímet. Az eredményes termékenyülés után a nőstények 21 napig vemhesek. Egy-egy nőstény egy fialásra 1-23 utódot hoz a világra. Az átlagos alomszám 9-12 egyed között változik.

Latin név: Rattus rattus
Angol elnevezés: White rat
Német elnevezés: Weiss ratte

HÁZIEGÉR

A Rágcsáló emlősök rendjébe, az Egérfélék családjába tartozó faj. Falusi házak, istállók, raktárok lakója. Szinte mindent megeszik, ami útjába kerül.

Bevezető
 
A Rágcsáló emlősök rendjébe, az Egérfélék családjába tartozó faj. Falusi házak, istállók, raktárok lakója. Szinte mindent megeszik, ami útjába kerül (a magvaktól a konyhai hulladékig). Többnyire összerágott újságpapírból, szövetekből készít fészket.
A magyar néphitben mint démonikus állat szerepel. A hagyomány szerint Noé bárkájában az ördög egér alakjában kezdte a bárka falát kirágni, hegy elsüllyessze; de Noé észrevette s kesztyűjét utána hajította. A kesztyűből lett a macska.

Leírása

Testét sötétszürke színű szőr fedi, hasa valamivel világosabb, különben észak felé bundájuk világosabb, sőt vannak egészen fehérek, melyek fogságban is tarthatók. Ajkait egyes hosszabb, érzékeny bajuszszálak díszítik. Élénk szemei feketék. Farka olyan hosszú, mint a teste.. 180 gyűrű található rajta. A fehér egér egy tenyésztett változat, albínó. Ebből adódik, hogy sokkal érzékenyebb külső behatásokra.

Jellegzetes egérszaga van. Testhossza: 75-110 mm. Testsúlya eléri a 28 grammot. Színezetük eltérő, Nyugat- Európában a vadon élők barnás árnyalatúak, a városi egerek szürkék és ritkán világos a hasuk. Kelet-Európában mind a vad, mind a városi hasa világos.

A háziegér nesztelen szalad, ügyesen kúszik még a falon is. Hangja cincegő, fogságban megszelídül. Igen szapora, évenként ötször is fiadzik, kicsinyei számára eldugott helyen szalmából és szénából készít fészket.

Beszerzése

A házi (fehér) egerek könnyűszerrel és olcsón beszerezhetők állatkereskedésekből, állatkertekből, orvostudományi, gyógyszeripari és biológiai kutatóintézetekből, kisállattenyésztőktől.

Az állat helyének kialakítása

Egy 65x30 cm alapterületű, 35 cm magas terrárium elegendő akár három egér tartásához is. Célszerű olyan helyre tenni, ahol csak a reggeli órákban éri nap, mert különben a terrárium nagyon felmelegszik, és hamar befülled a levegője. Ne feledjük, hogy kis kedvencünk „lakhelyét” hetente legalább egy alkalommal alaposan ki kell mosni! A terrárium aljára forgácsot, szénát vagy madárhomokot tegyünk, és gondoskodjuk egy kisházikóról, egy futókerékről és az egyéb játékokról is.

Etetés-itatás

Szeretik, sőt imádják a vizet, különösen, ha friss. Az önitató előnye, hogy nem tudják teledobálni a vizet ennivalóval, forgáccsal.

Szinte valamennyi gyümölcsöt, zöldséget szívesen fogyasztják (mindig alaposan megmosva és lehetőleg meghámozva), illetve kaphatnak rágcsálóeleséget is Vannak azonban tiltott zöldségek, melyeket mindenképpen kerülni kell. Ilyen az erős paprika, és a hüvelyesek (borsó, bab).

Gondozás

Élettartalmuk általában 1-4 év, a maximális életkort 7 évben jelölik meg.

Szaporítás

Vemhességi ideje 18-24 nap, akár 9-15 fiat is kölykezhet. Utódai 13 napig vakok és 8 napig csupaszok.18 napos korukra elválasztódnak, és ezt követően hat hét alatt ivaréretté válnak. Évente akár tízszer is fialhat.

Latin név: Mus musculus
Angol elnevezés: House mouse
Német elnevezés: Hausmaus

HÁZINYÚL

Eredeti hazája az Ibériai-félsziget és Észak-Afrika. A történelmi időkben terjedt el Európa nagy részén, sok földközi-tengeri és csendes-óceáni szigeten.

Bevezető  
 
Húsvét táján szinte megszámlálhatatlan nyuszi kerül az ajándékra áhítozó gyerekekhez. A házinyulak őse a nálunk is előforduló üregi nyúl.

Története

Eredeti hazája az Ibériai-félsziget és Észak-Afrika. A történelmi időkben terjedt el Európa nagy részén, sok földközi-tengeri és csendes-óceáni szigeten. Az üregi nyulat valószínűleg már az egykori rómaiak háziasították, az ízletes nyúlpecsenye ugyanis már akkoriban is kedvelt ételnek számított az ünnepi lakomákon.

Leírása

A nyúltenyésztők szerte a világon arra törekedtek és törekednek még ma is, hogy egyrészt gyorsan fejlődő húsnyulakat, másrészt értékes prémű fajtákat hozzanak létre. A húsnyulak egyes fajtái elérik a 7 kg-os testsúlyt, az angóranyulaknak hosszú, lágy a prémje, a belga nyulak inkább a mezei nyulakra hasonlítanak. A törpenyulakat kedvtelésből tenyésztik és tartják.

Beszerzése

Különösen húsvét táján bővül az állatkereskedések, "nyúlválasztéka". Az állatkereskedésből, állatvásárról származó állatok esetében nem mindig ismert a származás, az egészségi állapot, ezért inkább tenyésztőtől vásároljunk. Figyeljünk arra, hogy ne túl korán elválasztott egyedet válasszunk.

Az állat helyének kialakítása

Elhelyezésükre ideig-óráig megfelel egy fa- vagy műanyag láda, netán egy terrárium. Az idő múlásával azonban egyre jobban gyarapodnak, növekednek, és kezdik kinőni férőhelyüket. Ma már szinte minden állatkereskedésben beszerezhetünk kimondottan nyusziknak készült ketrecet, és ez mégiscsak alkalmasabb, mint egy általunk eszkábált ládikó. Ketreces elhelyezés esetén a 400 gramm testtömegű állatoknak egyedenként minimum 20-25 dm2-nyi férőhely (egy kifejlett törpenyúlnak minimum 0,5 m2) szükséges, de minél nagyobb a ketrec, annál jobb.

Etetés-itatás

A csöppnyi nyúlfiak 4-6 hetes korukig szopnak , de már 3 hetes korukban kóstolgatják, szálalják a gyenge fűféléket, a herét.

A takarmánnyal szemben a nyúl nem igényes. Természetesen itt is a legjobb megoldás, ha gyári keveréktakarmányt kap, amelyben minden számára szükséges anyag megtalálható, de ha nem akarjuk tápra szoktatni, jól eltartható a kerti zöldféléken egy kis szemes (búza, zab vagy árpa) kiegészítéssel. Ami fontos számára, az a széna. Erre télen-nyáron szüksége van. Csak a széna tartalmazza azt a rostmennyiséget, ami a nyúl emésztését egészségessé teszi. Ha elegendő mennyiségű egészséges szénát kap, akkor azt bármivel kiegészíthetjük, nagy hibát aligha követünk el. A kert igen sok takarmányt kínál a nyulaknak. A levágott fű, a lomb, a nyesedék, a gyomok egy része, a sárgarépa lombja, s persze a répa is, a káposztafélék mind kiváló takarmány . Gyümölcsöt csak kis mennyiségben adjunk, mert a magas cukortartalmuk miatt hizlalnak, illetve nagy mennyiségben a lédús takarmányok hasmenést okoznak.

Általában elmondható, hogy inkább kevesebb mennyiségre törekedjünk, hiszen. rengeteg elhízott nyulat visznek különféle problémával állatorvoshoz. Pedig a jó testsúly fél egészség nyulaknál!

1 kg testtömegű állatra naponta 120-300 grammnyi zöldtakarmány számítható, vegyesen keverve és mindig kissé fonnyasztott állapotban! Mageleségből a törpenyulaknak naponta egy-két evőkanállal, a nagyobb kedvenceknek 5 evőkanállal adjunk.

Az ólban, ketrecben mindenképpen gondoskodjunk etetőről, itatóról és szénazsebről. Ezek lehetnek nagyon egyszerű megoldásúak. Az etetővel szembeni elvárás, hogy a takarmány ne szennyeződhessen, tehát a nyúl ne tudjon beleülni, és a pereme visszahajló legyen, tehát akadályozza meg (amennyire lehet), hogy a nyúl kikaparja a takarmányt. Az itató könnyen feltölthető és takarítható legyen, de a nyúl ne tudja se szétrágni, se kiborítani. A szénazseb pedig tegye lehetővé, hogy a szénát vagy a zöldtakarmányt a nyúl onnan szálanként kihúzogassa, és elfogyassza. A zöldet egyszerűen be is lehet tenni az ólba, onnan is megeszi a nyúl, de ha többet adunk neki, mint amit egyszerre megeszik, akkor ráül, szétkaparja, bepiszkolja, és később már nem eszi meg.

Gondozás

Időnként ellenőrizni kell a karmokat, és ha túlnőttek, le kell vágni azokat. Ez elég gyakori, hiszen házi kedvenceink nem használják karmaikat annyira, mint a szabadban élő társaik. A növekedés folyamán oda kell figyelni a metszőfogakra, amelyek könnyen túlnőnek, ha az állat nem kap elég rágcsálnivalót, illetve ha növekedéskor az alsó és a felső állkapocs nem egyformán nő. Amennyiben ez előfordul, fel kell keresni az állatorvost, aki visszavágja a fogakat. Néha nem árt átkefélni a nyuszit , főleg vedléskor, illetve a hosszúszőrűeket gyakrabban.

Szaporítás

A házinyulak általában 3-4 hónapos korukban válnak ivaréretté, tenyésztésbe azonban csak 6-7 hónapos korban vehetők. Az anyanyúl 30 napi vemhesség után 7-10 fiókát hoz a világra, s ezeket fel is tudja nevelni. Lehetőleg ismert származású, tenyésztőtől vásárolt állatot tenyésszünk tovább , amely mentes a testi hibáktól, öröklődő betegségektől, és ő maga is teljesen egészséges. A legjobb, ha kiállításon való részvételt követően a bíró értékeli, hogy érdemes-e tenyészteni. A tenyésztés idő, pénz és helyigényes előismereteket igénylő foglalatosság, ha valamelyikkel nem rendelkezünk, inkább ne vágjunk bele.

Az "egyszeri" almoknak a legnehezebb gazdát találni, így az jár a legrosszabbul, aki csak egy almot szeretne (meg a kisnyulak, persze). Tudomásul kell venni, hogy sokkal több az eladó kisnyúl, mint a gazdajelölt. Így aki az esetleg nála maradó állatoknak nem tud helyet biztosítani, inkább ne foglalkozzon tenyésztéssel.

A keverék állatoknak is kevés esélyük van a gazdához jutásra. Ne feledjük, tévhit, hogy a nőstényeknek életükben egyszer mindenképpen elleni kell. A nem ellő, vagy ivartalanított állat sokkal tovább él azonos korú, tenyésztésre rendszeresen igénybe vett társához képest.

Latin név: Oryctolagus cuniculus
Angol elnevezés: House rabbit
Német elnevezés: Hase

 

 

 
Látogattatok
Indulás: 2007-01-10
 
Kutya fajták
 
Macska fajták
 
Óra
 
link
 
 
egér
 
hal
 
A hét képe

 
Kisemlősök
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal