cikuty
cikuty
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szavazz!!!
Szavazz!!!
Szerinted meik állat a legnépszerübb???

kutya
macska
görény
tengerimalac
halak
hüllök
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Állati menü
 
Indián világ
 
Tündér tüdnivalók
 
Csacskásoknak
 
Boldog...
 
CSÓKTÖRVÉNY!!:D

 
A fengshui titkai
 
Táplálkozás

LISZTÉRZÉKENY A TENGERIMALAC?

Nem csak mi szeretjük a rágcsákat, hanem állataink is. Különösen a tengerimalacok vannak oda a ropogtatnivalókért...

Nem csak mi szeretjük a rágcsákat, hanem állataink is. Különösen a tengerimalacok vannak oda a ropogtatnivalókért, hiszen őshazájukban, Peruban is ilyesmivel táplálkoznak.

Ráadásul folyamatosan nőnek a fogaik, melyeket csak kemény dolgok rágcsálásával tudnak koptatni. Ha a koptatás elmarad, annyira túlnőhetnek a fogak, hogy nem tud enni az állat. A lényeg tehát, hogy legyen előttük kemény rágcsálnivaló, pl. faágak, széna.

A kemény magok is koptatják a fogat, a száraz kenyér viszont nem jó, mert a nyáltól hamar pépessé válik, és magas szénhidráttartalma is káros lehet a rágcsálók bélműködésére. Ugyan a lisztérzékenység nem annyira gyakori probléma a tengerimalacoknál, mint nálunk, de előfordulhat és ekkor viszketéssel járó bőrpanaszokat okoz. A Vitakraft Aqua-Food Kft. ezért kitalálta, hogy jeruzsálemi articsókából készít tengerimalac sütit, mely gluténmentes, így biztosan nem okoz majd problémát rendszeres fogyasztás esetén sem

A DEGU ÉS A CUKORBETEGSÉG
A DEGU ÉS A CUKORBETEGSÉG

A deguk kedvelt háziállatok napjainkban, ennek ellenére kevesen tudják, hogy eredetileg kísérleti állatként hozták be őket Dél-Amerikából.

A deguk (vagy chilei mókusok) kedvelt háziállatok napjainkban, ennek ellenére kevesen tudják, hogy eredetileg kísérleti állatként hozták be őket Dél-Amerikából.

Ezeken a kisrágcsálókon tanulmányozták a cukorbetegséget, mivel a deguk magas cukortartalmú étrend hatására könnyen cukorbetegek lesznek. A folyamat nagyon hasonlóan zajlik le, mint nálunk, embereknél és a végeredménye II-es típusú cukorbetegség (diabetes).

A II-es típusú cukorbetegség

A deguk étrendje tartalmaz szénhidrátokat (ebbe a tápanyagcsoportba tartoznak a cukrok is), de szinte kizárólag összetett szénhidrát formájában, ilyen például a keményítő vagy a cellulóz. Az emésztés során az összetett szénhidrátok egyszerű szénhidráttá, szőlőcukorrá bomlanak és így szívódnak fel a vérbe. Ez egy állandó, kiegyensúlyozott vércukorszintet biztosít. A vérben lévő szőlőcukrot a hasnyálmirigy által termelt inzulin szállítja a sejtekbe. Megkötődik a sejtek inzulinreceptorain és így azok fel tudják venni a cukrot, amit aztán energiaforrásként hasznosítanak.

Ha azonban magas cukortartalmú táplálékot (pl. aszalt gyümölcsöt) kap az állat, akkor az abban lévő sok cukor (egyszerű szénhidrát) gyorsabban és nagy mennyiségben jut be a vérbe, hirtelen magas vércukorszintet eredményez. Emiatt hirtelen emelkedik az inzulin szintje is. Ha ez gyakran megismétlődik, a folyamat eredményeként a sejteken lévő inzulinreceptorok száma lecsökken és már hiába van a sok cukor a vérben inzulinhoz kötve, nem tud bejutni a sejtekbe. Ezt a jelenséget hívják inzulin rezisztenciának, amikor a sejtek rezisztensek (érzéketlenek) az inzulinra. Ez a típusa a cukorbetegségnek a II-es típusú diabetes.

Az I-es típusú cukorbetegség

 Az I-es típus esetében az inzulin mennyisége kevés, és ezért nem jut be a cukor a sejtekbe. Ilyen esetekben segít az injekcióban adagolt inzulin, míg a II-es típusnál a receptorok hiánya miatt nem jelent megoldást az inzulinterápia. Mindkét típus következménye ugyanaz, tartósan magas vércukorszint, miközben a sejtek cukor hiányában éheznek.

A magas vércukorszint rengeteg kárt okoz a szervezetben. Károsítja az idegrendszert, az immunrendszert, a májat, a veséket, valamint a szemet. A szemlencse elhomályosodásához (szürkehályog) vezet, valamint a retina (a szem ideghártyája) is károsodhat. Ez korlátozza a látást, ami vakságig fajulhat. Előfordulhat a probléma örökletes alapon is, megfelelően takarmányozott állatok esetében. Az ilyen egyedeket ne tenyésszük tovább, mert utódaik is nagy valószínűséggel betegek lesznek.

Ha már cukorbeteg az állat

Ha már kialakult a cukorbetegség, azt onnan vehetjük észre, hogy az állat sok vizet iszik (próbálja ezzel is hígítani a vérében lévő cukorkoncentrációt), a szemlencse elhomályosodik, fehérnek tűnik az állat szeme. Sajnos a már kialakult károsodások nem visszafordíthatóak. Az állapot legfeljebb szinten tartható cukormentes étrenddel, valamint jótékony hatású lehet a Vetri DMG csepp adagolása.

Hogyan kerüljük el?

A fentiek értelmében a deguk étrendjében kerülni kell a magas cukortartalmú táplálékokat, pl. az aszalt gyümölcsöket. A friss gyümölcsnek nincs túl magas cukortartalma, ezért a friss zöldség és gyümölcs nem okoz problémát (bár itt is érdemes kerülni a magasabb cukortartalmúakat, pl. málna, szőlő). Friss víz is mindig legyen előttük. Napi kétszer 1 teáskanálnyi degueleség, széna, friss fűféle vagy lucerna, friss répa, uborka, brokkoli, paradicsom, karfiol adható nekik.

A sok zsírt tartalmazó eledelt (olajos magvakat) is kerülni kell, mert könnyen elhíznak, ami szintén hajlamosítja őket a cukorbetegségre. Egyelőre még vitatott, hogy a deguk elő tudják-e állítani a C-vitamint, vagy ugyanúgy rászorulnak a C-vitamin kiegészítésre, mint pl. a tengerimalac, ezért érdemes a vizükbe C-vitamint is tartalmazó vitaminkiegészítőt adagolni (pl. Gervivet vitacseppek rágcsálóknak).

A TENGERIMALAC C-VITAMINJA

A tengerimalac olyan, mint az ember: a szervezete nem képes C-vitamin előállítására. Így gyakran lép fel nála hiány, aminek igen különös tünetei lehetnek.

A tengerimalac - akárcsak az óriás indiai gyümölcsevő denevér, a füstifecske és az ember - elveszítette az aszkorbinsav-termelő képességét. Pedig erre a vegyületre (ismertebb nevén: C-vitaminra) minden emlős állatnak szüksége van. Akinek a szervezetében ez az anyag nem képződik, az kénytelen külső forrásból beszerezni: a táplálékkal és egyéb kiegészítők formájában kell elfogyasztania.

Miért van szükség aszkorbinsavra?

Az aszkorbinsav antioxidáns (szabadgyök szabályozó) anyag, mely a káros vegyületek elszaporodását akadályozza meg a szervezetben. Fontos védelmi szerepe van, mert a stresszhelyzetekben vagy betegségek során felszabaduló szabadgyököket így küzdi le az állat. Továbbá nélkülözhetetlen a szervezetben végbemenő kémiai reakciók és az anyagcsere zökkenőmentes lefolyásához. Hiányában az állat súlyos beteggé, például akár skorbutossá is válhat.

Hogyan ismerjük fel a skorbut betegséget?

Ha azt vesszük észre, hogy a tengerimalacunk gyengélkedik, letargikus, étvágytalan, testsúlya csökken, gyakran van hasmenése, izületei fájnak és duzzadtak, hullik a szőre, akkor nagyon valószínű, hogy súlyos C-vitamin hiányában szenved. Ilyenkor a szőre is durvább, fénytelen, fájdalmat érezhet, ha hozzáérünk (nyüszög vagy felsír). A skorbutot nehéz diagnosztizálni, mert a tünetei számos más betegségre is utalhatnak. De ha a malacka izületei merevek, akkor nagy valószínűséggel skorbutos az állat.

Mit tegyünk, ha baj van?

A gyógyulás hosszadalmas (1-2 hét), de nem lehetetlen, azonban folyamatos állatorvosi felügyeletet igényel. A kezelések egyik fontos eleme a C-vitamin pótlása (vízzel, étellel és injekció formájában is). Míg egy egészséges malinak napi 5-10 mg/testtömeg-kilogramm vitaminpótlás ajánlott, addig a beteg állatnak ennek a mennyiségnek a triplájára is szüksége lehet.

Előzzük meg a hiányt!

Fontos a változatos étrend és a vitaminpótlás. Adjunk a malacnak naponta friss zöldséget, gyümölcsöt, például almát, narancsot (megmosva, héjastól), petrezselyemzöldet, brokkolit. Ha úgy látjuk, hogy kiegészítő vitaminra is szükség van, akkor cseppentsünk folyékony vitaminkészítményt az ivóvízébe. Ha így teszünk, akkor az itatóját fóliázzuk be kívülről, mert a C-vitamint a fény lebontja.

MI KELL A GÖRÉNYNEK

Dr. Nagy Gábor az I. Közép-európai Vadászgörény Fesztiválon mesélte el magazinunknak, mi teszi boldoggá és egészségessé a görényeket.

Dr. Nagy Gáborral, a XVII. Kerületi Rákosligeti Rendelőintézet vezető állatorvosával az I. Közép-európai Vadászgörény Fesztiválon beszélgetett munkatársunk.

A doktor úr a program keretében előadást tartott a vadászgörények helyes táplálásáról - ez gyakorlatilag megegyezik a macskákéval, valamint a fertőző betegségek elleni oltásukról - ebben viszont a kutyákkal mutatnak hasonlóságot, hiszen ugyanazokat a vakcinákat kapják.

NYUSZIKA TÍZPARANCSOLATA

A nyulak pihepuha, csendes, kedves állatok. Ha ilyen bűbájos kis szőrgolyót akarunk, feltétlen tudjuk meg, hogy ő mit akar tőlünk!

A nyulak pihepuha, csendes, kedves állatok. Ha korábban még nem osztottuk meg otthonunkat egy ilyen bűbájos kis szőrgolyóval, mindenképpen olvassuk el az alábbi jó tanácsokat.

Szeretgetés.  Mivel a nyúl földközeli állat, nem kedveli, ha sokáig ölben tartjuk vagy hozzuk-visszük. Épp ezért kisgyermekeknek nem kifejezetten ajánlott mint hobbiállat. Mivel a nyuszi hajnalban és szürkületkor a legaktívabb, napközben biztosítanunk kell neki a többszöri nyugodt, kiadós alvás lehetőségét.

Elhelyezés. A nyuszi ketrece legalább hatszor akkora legyen, mint egy kifejlett, felnőtt állat. Fontos, hogy legyen elegendő helye, hogy mozogni, tisztálkodni tudjon. A 100 x 70 x 45 cm-es méret már megfelelő. A ketrec alját béleljük ki puha anyaggal, hogy a nyúl lába ne közvetlenül a fémvázzal érintkezzen. Ez lehet újságpapír, szalma vagy a kisállatfelszerelés-szaküzletekben erre a célra kapható gyékényalátét. A ketrecbe helyezzünk el egy almos dobozt, újrafelhasználható papírral béleljük ki.

Felügyelet. Ha a nyuszit kiengedjük a ketrecből egy kis sétára, SOHA ne hagyjuk magára! Előfordulhat ugyanis, hogy megrágcsálja az elektromos vezetéket, ami végzetes is lehet. Szaküzletben szerezzünk be műanyag kábelvédőt, ezzel elkerülhetjük a bajt.

Etetés. Fűfélékből és friss szénából biztosítsunk korlátlan mennyiséget. Az előrecsomagolt szénát tartalmazó eledelek szintén a nyuszi kedvenc étkei közé tartoznak. A nyolc hónaposnál fiatalabb állatoknak fonnyasztott lucernával is kedveskedhetünk. Csakis tiszta, friss szénát adjunk, valamint ellenőrzött minőségű nyúltápot. A sárgarépát, petrezselymet, káposzta-, karalábé- és salátalevelet szintén szívesen fogyasztják.

Biztonsági óvintézkedések. Ha nem szeretnénk, hogy a nyuszi az ágy vagy más bútor alá bújjon, torlaszoljuk el előle az utat. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy beszorul vagy valamilyen meglepően furfangos csíntevésre vetemedik. A szőnyegeket fedjük le gyékénnyel, hogy az állat ne tudjon falatozni belőle és ne betegedjen meg tőle.

Állatorvos. Mivel a nyulak könnyen áldozatul eshetnek a különböző betegségeknek, legjobb, ha a telefonnál készenlétben tartjuk néhány, nyulakhoz is értő állatorvos telefonszámát. Ha az állat nem eszik, vizeletürítés közben erőlködik, fájdalom, nátha jeleit véljük rajta felfedezni vagy hasmenése van, késlekedés nélkül forduljunk orvoshoz.

Élet a négy fal között. A legbiztonságosabb, ha a nyulat a lakásban tartjuk. Sok, kint tartott nyúl kiszökik a kertbe, az utcára, az elkóborolt állatot pedig idegenek elvihetik, a kevésbé szerencsések valamilyen ragadozó áldozatául esnek. Ha a lakáson kívül tartott állat megbetegszik, a figyelmeztető jeleket sok esetben már csak akkor vesszük észre, amikor kedvencünkön már nem lehet segíteni.

Tartási körülmények. Figyeljünk a hőmérsékletváltozásokra. Nagy hőségben a kint és a légkondicionálás nélküli lakásban tartott állatnak külön segítségre lesz szüksége. Ez lehet ventillátor vagy a ketrecbe helyezett jégakkus tasak. Emellett az is sokat számít, ha a ketrecet ilyenkor a lakás leghűvösebb helyére visszük.

Ivartalanítás. Nyuszink több mint 10 évig is elélhet, HA körülbelül 4 hónapos korában ivartalaníttatjuk. A nem ivartalanított nőstényeknek nagy az esélyük a méhrákra. Az ivartalanítás mind a nőstény, mind a hím állatok vérmérsékletét kedvezően befolyásolja és nagymértékben javít az általános egészségi állapotukon. Megelőzhetjük továbbá az állatok túlszaporodását és azt, hogy sok kis nyuszi sorsa a menhelyeken pecsételődjön meg.

Fontos tehát, hogy - miután meggyőztük magunkat és családunkat arról, hogy a nyuszi lesz a számunkra ideális kedvenc - már az állat megvásárlása előtt alaposan felkészüljünk a fogadására.

 
Látogattatok
Indulás: 2007-01-10
 
Kutya fajták
 
Macska fajták
 
Óra
 
link
 
 
egér
 
hal
 
A hét képe

 
Kisemlősök
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal